Shtëpitë luksoze në një lagje bregdetare në Australi, rrezikojnë të shemben në oqean.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, banorët e më shumë se 40 shtëpive përgjatë Wamberal Beach, në veri të Sidneit, u evakuuan nga zona gjatë ditëve të fundit, pasi erozioni bregdetar kërcënoi të dëmtojë objektet në New South Wales.

Pronat multi-milionëshe të cilat gjenden buzë shkëmbit gjerësisht afër detit, rrezikojnë të shemben pas valëve të fuqishme që goditën zonat.

An aerial view of the suburb of Wamberal in Australia's New South Wales on July 17.

Fundjavën e kaluar, oborret e shtëpisë u “gëlltitën” nga uji, gjersa verandat dhe ballkonet u shembën pjesërisht.

Beachfront homes in Wamberal have experienced damage during storms and sea swells for decades.

Autoritetet me këtë rast, deklaruan se dhjetëra shtëpi rrezikojnë të kolapsojnë, si dhe urdhëroi banorët të largohen menjëherë nga aty. /Telegrafi/

Reklama