LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e Bardhë iu jep afat 30 ditë agjencive federale që të fshijnë TikTok-un

Shtëpia e Bardhë iu jep afat 30 ditë agjencive federale që të fshijnë TikTok-un

Të hënën Shtëpia e Bardhë iu dha agjencive qeveritare një afat prej 30 ditëve që të fshijnë aplikacionin kinez TikTok në pajisjet dhe sistemet federale.

Reklama

Në një përpjekje për të mbajtur të sigurta të dhënat e SHBA-së, të gjitha agjencitë federale duhet të fshijnë TikTok-un nga telefonat dhe sistemet dhe të ndalojnë trafikun e internetit që të arrijë kompaninë, iu tha agjencive Shalanda Young drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit në një memorandum udhëzues të parë nga Reuters, transmeton Telegrafi.

Ndalimi, i urdhëruar nga Kongresi në fund të vitit të kaluar, pason veprime të ngjashme nga Kanadaja, BE-ja, Tajvani dhe më shumë se gjysma e shteteve të SHBA-së.

Ndalimi i pajisjes – ndonëse ndikon në një pjesë të vogël të bazës së përdoruesve të TikTok në SHBA – shton më shumë karburant në thirrjet për një ndalim të plotë të aplikacionit të ndarjes së videove. Shqetësimet për sigurinë kombëtare për Kinën u rritën javët e fundit pasi një tullumbace kineze lëvizi mbi SHBA.

TikTok në pronësi të ByteDance ka thënë se shqetësimet janë nxitur nga dezinformatat dhe ka mohuar përdorimin e aplikacionit për të spiunuar amerikanët. Veprimi nuk prek më shumë se 100 milionë amerikanë që përdorin TikTok në pajisje private ose në pronësi të kompanisë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Dizajni i Samsung Galaxy S24 Ultra u zbulua përmes renderëve të CAD

Teknologji
Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Teknologji
iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

Teknologji
Kuo tregon se ku mund të jetë problemi i supozuar i mbinxehjes së modeleve Pro të iPhone 15

Kuo tregon se ku mund të jetë problemi i supozuar i mbinxehjes së modeleve Pro të iPhone 15

Teknologji
Kalo në kategori