LAJMI I FUNDIT:

Shoferët e veturave Tesla vazhdojnë të kapen duke fjetur pas timonit – e fundit është një grua ‘e vdekur në gjumë’

Shoferët e veturave Tesla vazhdojnë të kapen duke fjetur pas timonit – e fundit është një grua ‘e vdekur në gjumë’

Pavarësisht emrave si Autopilot dhe Full Self-Driving, sistemet e ndihmës së shoferit të Tesla nuk i bëjnë automjetet e tyre plotësisht autonome.

Reklama

Andaj, kompania thotë se ato janë “të destinuara për përdorim vetëm me një shofer plotësisht të vëmendshëm, i cili ka duart në timon dhe është i përgatitur për të reaguar në çdo moment”.

Megjithatë, siç e kemi parë shumë herë më parë, pronarët e Tesla-s – siç duket – besojnë shumë në teknologji.

Incidenti i fundit ndodhi në Los Anxhelos ndërsa është regjistruar një shofer që me sa duket flinte pas timonit ndërsa udhëtonte në autostradë.

Pamjet janë ndarë në internet dhe shihet se si gruaja është “e vdekur në gjumë”.

Duket se është kështu pasi koka e gruas është mbrapa dhe me sa duket është mbështetur në dritaren anësore.

Pas disa sekondash, gruaja duket se zgjohet ndërsa ngre kokën dhe vazhdon rrugën.

Mbetet e paqartë nëse incidenti është raportuar në polici, por vjen menjëherë pasi një tjetër pronar i Tesla-s u pa teksa flinte pas timonit.

Në atë rast, një dëshmitar e ndoqi shoferin për 15 minuta dhe i ra borisë në përpjekje për të tërhequr vëmendjen.

Pasi nuk ka marrë përgjigje, është thirrur policia.

Ndërsa detajet në lidhje me incidentet janë të kufizuara, sistemi i monitorimit të shoferit të Tesla është kritikuar si joefektiv në të kaluarën. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Kjo është vetura që kushton 100 milionë dollarë dhe vetëm një njeri në botë posedon të drejtën për ta vozitur

Kjo është vetura që kushton 100 milionë dollarë dhe vetëm një njeri në botë posedon të drejtën për ta vozitur

Auto
MrBeast teston veturën që supozohet të jetë

MrBeast teston veturën që supozohet të jetë "makina më e sigurt në planet" - a i mbijeton shpërthimit?

Auto
Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter

Një shofer kamioni amerikan bën një gabim multi milionësh, godet urën teksa si ngarkesë kishte një helikopter

Auto
Nissan tani e tutje do të lansojë vetëm vetura elektrike në Evropë

Nissan tani e tutje do të lansojë vetëm vetura elektrike në Evropë

Auto
Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Si “i disiplinon” shoferët arrogantë Danimarka

Auto
SUV-i nuk është zgjidhja e vetme, arrin Renault Grand Kangoo

SUV-i nuk është zgjidhja e vetme, arrin Renault Grand Kangoo

Auto
Kalo në kategori