Numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë ka arritur në 15 mijë persona, prej të cilëve rreth 2,000 raste janë aktive.

Siç ka njoftuar të shtunën Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 15,002 raste nga 61,547 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 611 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 126 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 12,451 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.937.  /Telegrafi/