LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët sapo zbuluan një organ misterioz që fshihej në qendrën e kokës së njeriut

Shkencëtarët sapo zbuluan një organ misterioz që fshihej në qendrën e kokës së njeriut

Studiuesit e mjekësisë kanë bërë një zbulim të befasishëm anatomik, duke gjetur atë që duket të jetë një grup misterioz i gjëndrave të pështymës të fshehura brenda kokës së njeriut – të cilat disi u janë munguar shkencëtarëve për shekuj deri më tani.

Ky “entitet i panjohur” u identifikua rastësisht nga mjekët në Holandë, të cilët po ekzaminonin pacientët me kancer të prostatës me një lloj skanimi të avancuar të quajtur PSMA PET / CT. Kur shoqërohet me injeksione të glukozës radioaktive, ky mjet diagnostikues nxjerr në pah tumoret në trup, shkruan ScienceAlert.


Sidoqoftë, në këtë rast, ajo tregoi diçka krejtësisht tjetër, ajo është e vendosur në pjesën e pasme të nazofaringut dhe qëndroi mjaft e fshehur për një kohë të gjatë, transmeton Telegrafi.

Struktura e gjëndrave, e treguar me shigjeta blu, krahas gjëndrave të tjera kryesore të pështymës në portokalli.

“Njerëzit kanë tre grupe të gjëndrave të mëdha të pështymës, por jo atje”, shpjegon onkologu i rrezatimit Wouter Vogel nga Instituti i Kancerit në Holandë.

“Me sa e dinim, gjëndrat e vetme të pështymës ose mukozës në nazofaringë janë mikroskopikisht të vogla dhe deri në 1000 janë shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë mukozën. Prandaj, u befasuam kur i pamë këto”.

Gjëndrat e pështymës janë ato që prodhojnë pështymën thelbësore për funksionimin e sistemit tonë të tretjes, me pjesën më të madhe të lëngjeve të prodhuara nga tre gjëndrat kryesore të pështymës, të njohura si gjëndrat parotide, submandibular dhe nëngjuhësore.

Ekzistojnë afërsisht 1.000 gjëndra të vogla të pështymës, të vendosura në të gjithë zgavrën me gojë dhe traktin aerodigestiv, por këto zakonisht janë shumë të vogla për tu parë pa mikroskop.

Zbulimi i ri është shumë më i madh, duke treguar atë që duket të jetë një palë gjëndrash të neglizhuara më parë – gjoja grupi i katërt i gjëndrave kryesore të pështymës – të vendosura prapa hundës dhe mbi qiellzë, afër qendrës së kokës së njeriut.

“Dy zonat e reja që u ndezën dolën të kenë karakteristika të tjera gjithashtu të gjëndrave të pështymës”, thotë autori i parë i studimit, kirurgu oral Matthijs Valstar nga Universiteti i Amsterdamit.

“Ne i quajmë ato gjëndra tubare, duke iu referuar vendndodhjes së tyre anatomike”.

Sa i përket asaj se si gjëndrat nuk janë identifikuar më parë, studiuesit sugjerojnë që strukturat gjenden në një vend anatomik të arritshëm vështirë nën bazën e kafkës. /Telegrafi/