LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët befasohen nga oktapodi i rrallë dhe sfungjeri detar “zombie” në këto pamje mahnitëse

Shkencëtarët befasohen nga oktapodi i rrallë dhe sfungjeri detar “zombie” në këto pamje mahnitëse

Shkencëtarët u befasuan pasi gjetën një oktapod të rrallë ‘lythakë’ dhe sfungjer deti ‘zombie’ në pamjet e thella të detit.

Videoja, e cila u kap nga eksploruesit detarë në SHBA, tregoi dy pamje thellësisht të rralla nga nën sipërfaqen e oqeanit.


Mrekullitë e ujërave të thella u filmuan nga studiuesit e NOAA Ocean Exploration, të cilët publikuan imazhe të gjallesave me pamje drithëruese përpara festimeve të këtij viti të Halloween, raporton Mirror, transmeton Telegrafi.

Në pjesën e parë të filmimit, një oktapod i rrallë vjollcë me sy gjigantë vizatimorë mund të shihet duke bredhur rastësisht në fund të oqeanit, duke përhapur tentakulat e tij të përparme sikur të ishte duke bërë një tërheqje muskujsh në mëngjes.

A rare purple octopus with giant cartoon eyes was seen casually roaming the ocean

Ajo që është veçanërisht unike për këtë ekzemplar çuditërisht të zbehtë, megjithatë, është fakti se trupi i tij është i mbuluar me lytha.

NOAA Ocean Exploration tha: “Ky oktapod, i ashtuquajtur oktapodi me lytha për shkak të gungave kërcore që shihen përgjatë trupit të tij, u pa në brigjet e Atlantikut të Floridës në Blake Escarpment.”

Megjithëse dihet pak për këtë krijesë të veçantë të oqeanit, një studim i botuar në Buletin of Marine Science dhe i udhëhequr nga autorja Janet Voight zbuloi se pamja e saj e pazakontë është për shkak të faktit se ajo jeton në pjesët më të thella të oqeanit.

Pjesa e dytë e pamjeve video zbulon një zbulim tjetër edhe më të çuditshëm – një sfungjer zombie. Është quajtur një zombie sepse, në shikim të parë, duket si i gjallë ashtu edhe i vdekur, sipas ekspertëve nga NOAA.

The footage included a so-called zombie sponge which appears to be both living and dead as a result of larvae settling in the skeleton

Siç tregon video, sfungeri detar ‘zombi’ duket se ka kolonizuar pjesë të brendshme të një skeleti të vdekur. NOAA tha: “Është në fakt rezultat i larvave të sfungjerit që vendosen dhe rriten brenda skeletit të paraardhësit të tyre të vdekur.” /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Ka ngrënë 100 kilogramë dredhëza: Gjithçka filmoi, por shkaku i një detaji shumëkush nuk po i beson

Fun
Mbi 13 milionë shikime: Ky qen di të jetojë

Mbi 13 milionë shikime: Ky qen di të jetojë

Fun
Skenë gazmore nga Kroacia - kësi pushuesi vështirë se keni hasur në plazh

Skenë gazmore nga Kroacia - kësi pushuesi vështirë se keni hasur në plazh

Fun
Në vend të shpejtësisë së pestë e futi ndërruesin në të tretën, pakujdesia i kushtoi shoferit në SHBA mbi 40 mijë dollarë

Në vend të shpejtësisë së pestë e futi ndërruesin në të tretën, pakujdesia i kushtoi shoferit në SHBA mbi 40 mijë dollarë

Fun
Ministri britanik shfaqet këmbëzbathur në tren, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Ministri britanik shfaqet këmbëzbathur në tren, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Fun
U hodh nga jahti dhe ra mbi balenën, burri nga Zelanda e Re dënohet me 600 dollarë

U hodh nga jahti dhe ra mbi balenën, burri nga Zelanda e Re dënohet me 600 dollarë

Interesante
Kalo në kategori