LAJMI I FUNDIT:

Shkaqet e zakonshme të fryrjes së barkut dhe çfarë mund të bëni për të provuar të ndaloni simptomat

Shkaqet e zakonshme të fryrjes së barkut dhe çfarë mund të bëni për të provuar të ndaloni simptomat

Rrip i belit bëhet i ngushtë pasi keni ngrënë disa ushqime? Barku bëhet më i madh me kalimin e ditës? Nuk je vetëm.

Reklama

Ja çfarë mund të bëni për këtë:

Ngrënia në arrati

Nëse dilni me shpejtësi nga dera me bukë të thekur në dorë, pastaj konsumoni poshtë një sandviç gjatë drekës në tavolinën tuaj, me siguri po gëlltitni ajrin me ushqimin tuaj, paralajmëron Suzie Sawyer, nutricioniste klinike.

“Në vend që të hyjë në mushkëritë tona, një pjesë e atij ajri shkon në ezofag, pastaj në stomak, dhe përfundimisht në zorrën tonë, duke shkaktuar fryrje. Idealisht, merrni kohën tuaj dhe uluni për të ngrënë pa shpërqendrime. Synoni të përtypni një kafshatë rreth 30 herë përpara se ta gëlltisni”.

Pijet e gazuara

Pijet e gazuara përmbajnë dioksid karboni dhe gazi mund të fryjë stomakun tuaj, shpjegon Suzie. Ëmbëlsuesit artificialë në pije dietike thjesht e shtojnë problemin sepse mund të jenë të vështira për t’u tretur për shumë prej nesh.

“Uji i thjeshtë është pija më e mirë për t’u përdorur, ndërsa çajrat e zinj, të gjelbër ose bimorë janë të mirë për tretjen”, thotë ajo.

Cikli menstrual

Shumë gra vuajnë nga fryrja pak para fillimit të menstruacioneve dhe gjatë tyre. “Përveç shkaktimit të gjakderdhjes menstruale, hulumtimet sugjerojnë se ndryshimet në nivelet e progesteronit dhe estrogjenit bëjnë që trupi të mbajë më shumë ujë dhe kripë”, shpjegon Suzie.

“Si rezultat, qelizat e trupit fryhen nga uji, duke shkaktuar ndjenjën e fryrjes”. Luftoni këtë duke shmangur ushqimin e kripur dhe karbohidratet e rafinuara dhe ngopuni me ushqime të pasura me kalium si spinaqi, patatja e ëmbël, bananet, avokadot dhe domatet.

Intoleranca ndaj laktozës

Disa njerëzve u mungon enzima e nevojshme për të tretur laktozën, sheqerin në qumështin e lopës. Si rezultat, laktoza fermentohet në zorrën e trashë, duke prodhuar sasi të mëdha të dioksidit të karbonit dhe hidrogjenit, të cilat mund të shkaktojnë gazra dhe dhimbje barku.

Provoni të hiqni të gjitha produktet e qumështit për një javë dhe përdorni alternativat e qumështit për të parë nëse gjërat përmirësohen.

Kapsllëku

“Sa më gjatë të qëndrojë jashtëqitja në zorrën e trashë, aq më shumë gazra dhe fryrje do të keni”, shpjegon Suzie. “Rrisni ngadalë marrjen e fibrave për të shtuar masën e jashtëqitjes tuaj, duke e bërë më të lehtë kalimin e kohës. Megjithatë, kini kujdes, nëse shtoni shumë shpejt, fryrja mund të përkeqësohet”.

Pirja e më shumë uji dhe ushtrimet e rregullta do t’i mbajnë zorrët tuaja në lëvizje, ndërsa përdredhja nga njëra anë në tjetrën mund të ndihmojë në reduktimin e çdo gazi që është krijuar në traktin tretës, këshillon ajo.

Nëse problemet vazhdojnë, vizitoni mjekun tuaj të përgjithshëm. /Telegrafi/