Ky është momenti kur dhjetëra tenda u panë duke fluturuar në ajër pasi shitësit në rrugë nuk arritën t’i mbërthejnë ato me kunja në një ngjarje në Kinë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet nga 1 tetori tregojnë rreth 50 tenda shumëngjyrëshe që fluturojnë ndërsa shikuesit shikojnë dhe drejtojnë sytë drejt tyre.

Momenti u kap në Parkun Gjeologjik Kombëtar Wugongshan – një pikë e nxehtë turistike pranë qytetit të Pingxiang në provincën juglindore të Jiangxi.

Erëra të forta mund të shihen dhe dëgjohen në pamje, ndërsa flamujt kinezë valëviten furishëm në kushtet e turbullta.

Incidenti ndodhi në fillim të Ditës Kombëtare, gjatë Javës së Artë, një festë vjetore kineze që zgjat midis shtatë dhe tetë ditëve.

Anëtarët e stafit në pikën e nxehtë piktoreske u thanë mediave lokale se një numër tregtarësh që shisnin çadra nuk kishin arritur të përdorin kunjat kur vendosnin mallrat e tyre dhe erërat e forta i kishin marrë në ajër. /Telegrafi/