Kreu i ri i ISIS-it u ka bërë thirrje militantëve të fillojnë “pushtimin” e vendbanimeve izraelite dhe të fillojnë të synojnë hebrenjtë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi, udhëheqësi i ri i Shtetit Islamik, i udhëzoi militantët e mbetur të organizatës të zhvillojnë një fushatë terroriste kundër Izraelit dhe hebrenjve, sipas korporatës izraelitet publike të transmetimit.

Siç shkruan DailyMail, Al-Quraishi tha që luftëtarët, veçanërisht ata në Sinai dhe Siria, duhet të kthejnë përqendrimin e tyre në vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, të rimarrin tokën dhe ta kthejnë atë në fusha për eksperimente armësh.

Me gjithë humbjen e kalifatit të ISIS në dhjetor 2018, islamistët janë akoma operacionalë në zona të Sinai, Siria dhe Iraku.

Gjithashtu, në deklaratën e tij, al-Quraishi urdhëroi që myslimanët në të gjithë globin të prishin ‘planin e paqes’ të presidentit amerikan Donald Trump.

Sipas një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, vendbanimet e okupuara izraelite në Bregun Perëndimor janë një ‘shkelje flagrante’ e ligjit ndërkombëtar që nuk kanë ‘asnjë vlefshmëri ligjore’.

Në nëntor të vitit të kaluar, megjithatë, Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, njoftoi se SHBA do të “zbuste” pozicionin e saj për vendbanimet, duke shkaktuar trazira në Evropë dhe në botën myslimane.

Si pjesë e kësaj, presidenti amerikan Donald Trump premtoi një ‘plan paqeje’ për Lindjen e Mesme, i cili është vendosur të zbulohet nga nesër.

Katër ditë pas vetëvrasjes së liderit të ISIS-it, Abu Bakr al-Bagdadi kur ai u quajt nga një operacion taktik amerikan në tetor të vitit të kaluar, një mesazh radiofonik i Shtetit Islamik konfirmoi pasardhësin e al-Bagdadit si al-Quraishi. /Telegrafi/