A e keni ditur që rozmarina mund t’jua përmirësojë memorien, borziloku shëron ftohjen?

Të moshuarit thonë që natyra na ka falë ilaçe për të gjitha sëmundjet, vetëm që ne duhet t’i zbulojmë dhe t’i përdorim.

Pra, edhe erëzat mund t’ju ndihmojnë që të përballeni me gjendjet e ndryshme shëndetësore, shkruan HealthyDefinition, përcjell Telegrafi.

Tashmë me mijëra vjet, erëzat konsiderohen ilaçe më të mira natyrale, sepse nuk kanë efekte të dëmshme dhe nuk përmbajnë kimikate të dëmshme.

Këto janë erëzat shëruese:

Muskati arror – ul shtypjen e gjakut.

Kumini – pengon kancerin.

Trumza – shëron kollën.

Rozmarina – përmirëson kujtesën.

Shafrani – eliminon inflamacionin.

Reklama

Kanella – ndihmon në shërimin e diabetit të tipit 2

Xhenxhefili – eliminon të pështjellët në stomak.

Reklama

Borziloku – lehtëson shërimin e ftohjes.

Zingiberi – zbut dhembjen nga artriti.

/Telegrafi/