LAJMI I FUNDIT:

Shërbyesit civilë të pakënaqur me Projektligjin për paga, presin përgjigje nga Qeveria

Shërbyesit civilë të pakënaqur me Projektligjin për paga, presin përgjigje nga Qeveria

Sindikata e Shërbimit Civil pas një ultimatumi dhënë Qeverisë së Kosovës lidhur me koeficientin e përcaktuar në projektligjin për paga, ka kërkuar nga shërbyesit civilë në nivelin lokal dhe qendrorë që të kenë durimin deri në marrjen e ofertës me shkrim e që do të jetë ditën e mërkurë.

Sipas Sindikatës së Shërbimit Civil, dy kryesitë qëndrore pas takimit të mbajtur sot me koordinatorin Nacional për reformë në administratën shtetërore, Besnik Tahiri, kërkojnë nga shërbyesit civil në nivelin lokal dhe qendrorë që të kenë durimin deri në marrjen e ofertës me shkrim e që do të jetë ditën e mërkurë për cilën do të njoftoheni me kohë.

Pas një ultimatumi të dy kryesive qendrorë mbi detyrimin e aplikimit të masave sindikale në të gjitha nivelet e administratës publike të Kosovës për shkak të diskriminimit në koeficient të përcaktuar në shtojcën 1 të Projektiligjit mbi pagat i cili bjen ndesh me parimet themelore të pagës së përcaktuar në nenin 3 të Projektligjit.

Duke e parë si shum9 të arsyeshme kërkesën e sindikatave që të ketë barazi në paga për të gjithë shërbyesit publik të Kosovës, kordinatori Nacional kërkoi nga ne mirëkuptimin që deri të mërkurën të presim dhe të mos ndërmarrim masat sindikale në mënyrë që të përgatitet oferta me shkrim nga ana e kryeministrit të vendit, Ramush Haradinaj, thuhet në njoftimin e sindikatës./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

Vdekja e 4-vjeçares nga Gjakova, reagimet e organizatave, Avokatit të Popullit e ministrit të Shëndetësisë – por, çfarë thonë nga Spitali i Gjakovës e çka nga SHSKUK-ja?

Lajme
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Pranverë në dimër, temperaturat deri në 15 gradë

Pranverë në dimër, temperaturat deri në 15 gradë

Lajme
Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Drejtësi
Kalo në kategori