Sot dhe nesër, përmes një video-konference Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, do të marrë pjesë në një takim të Këshillit të Veriatlantikut të NATO-s, në nivelin e Ministrave të Mbrojtjes.

Ministrat e Mbrojtjes të 30 vendeve aleate të NATO-s në seancën e sotme të Këshillit të Veriatlantikut do të bisedojnë për masat për mbështetje përpjekjet civile për parandalimin e përhapjes së virusit COVID-19 dhe aleancë solidariteti.

Me sigurimin pakos së NATO-s me vlerë prej 1.4 milionë euro për 60 respirator dhe pajisje shtesë mjekësore, edhe njëherë u konfirmua aleanca e solidaritetit për Maqedoninë.

Ministrat e mbrojtjes do të diskutojnë përparimin në përpjekjet për të rritur buxhetet e mbrojtjes dhe për të ndarë barrën./Telegrafi/