LAJMI I FUNDIT:

Shefi i NATO-s parashikon se si F-16 do të ndikojnë në rrjedhën e luftës në Ukrainë

Shefi i NATO-s parashikon se si F-16 do të ndikojnë në rrjedhën e luftës në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se ndërsa F-16 do të forcojnë ushtrinë e Ukrainës, aeroplanët luftarakë nuk do të bëjnë një ndryshim drastik në luftën e Kievit kundër Rusisë.

Stoltenberg e bëri parashikimin gjatë një interviste me gazetën gjermane Bild, gjatë së cilës ai për diskutoi aleatët e NATO-s që furnizojnë Ukrainën me F-16 dhe trajnojnë pilotët ukrainas, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.


Ndryshe, menjëherë pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt 2022, zyrtarët e Kievit filluan t’u bëjnë thirrje aleatëve të tyre perëndimorë që t’u japin atyre F-16 të prodhuar nga Lockheed Martin, të cilët konsiderohen të jenë ndër aeroplanët më të aftë ushtarakë me shumë role në botë.

Si Rusia po përsërit gabimet e saj që nga fillimi i luftës në Ukrainë
Lexo po ashtu Si Rusia po përsërit gabimet e saj që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Dhe megjithëse aleatët e Kievit fillimisht i rezistuan kërkesave për aeroplanë, disa vende vitin e kaluar u angazhuan për të ofruar F-16 për Ukrainën, megjithëse afatet kohore për mbërritjen e tyre mbeten të paqarta.

Por ndërsa disa zyrtarë të Kievit i janë referuar F-16-ve si armë të mundshme që ndryshojnë lojën për mbrojtjen e tyre, Stoltenberg nuk është i bindur se vetëm aeroplanët do të ndryshojnë luftën.

“Një sistem i vetëm nuk mund ta ndryshojë situatën në fushën e betejës”, ka thënë Stoltenberg për Bild, sipas një përkthimi në anglisht nga gazeta online ukrainase European Pravda.

Shefi i NATO-s vazhdoi: “Ky nuk është një plumb argjendi që mund të ndryshojë rrjedhën e luftës”.

Dronët ukrainas thuhet se goditën “masivisht” një aeroport ushtarak në Rusi – pamje që tregojnë sulmin
Lexo po ashtu Dronët ukrainas thuhet se goditën “masivisht” një aeroport ushtarak në Rusi – pamje që tregojnë sulmin

Ndërsa F-16 mund të mos ofrojnë një zgjidhje vendimtare për mbrojtjen e Ukrainës, Stoltenberg tha se aeroplanët janë megjithatë “të rëndësishëm” për ushtrinë e Kievit.

Sipas tij, “ata do të forcojnë më tej aftësinë e Ukrainës për të zmbrapsur agresionin rus”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

Azia
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Azia
Pas miratimit të rezolutës që njeh gjenocidin në Srebrenicë, Dodik thotë se serbët do të shkëputen nga Bosnja

Pas miratimit të rezolutës që njeh gjenocidin në Srebrenicë, Dodik thotë se serbët do të shkëputen nga Bosnja

Bosnja
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
Kalo në kategori