Shtetet e Bashkuara paralajmëruan trupa shtesë në Lindjen e Mesme, pasi qindra protestues sulmuan kompleksin e saj të ambasadës në Irak, duke vendosur zjarre dhe duke brohoritur “Vdekje për Amerikën!”

Të zemëruar nga sulmet ajrore të SHBA që vranë 25 pjesëtarë të milicisë të dielën, mbështetësit e grupit paramilitar Hashd al-Shaabi (Forcat Mobilizuese Popullore) u mblodhën përmes pikave të kontrollit në Zonën e Gjelbër me siguri të lartë të martën, duke kërkuar largimin e trupave amerikane nga Iraku.

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo tha se sulmi ishte orkestruar nga terroristët, një prej të cilëve ai e emëroi si Abu Mahdi al-Muhandis.

Al-Muhandis është identifikuar si komanda e dytë e grupit Hashd al-Shaabi të mbështetur nga Teherani i cili përfshin Kataib Hezbollah, grupi që u godit në sulmet ajrore të SHBA.

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper tha në një deklaratë se rreth 750 trupa nga një njësi e reagimit të shpejtë të Divizionit të 82-të Ajrorë janë të përgatitur të vendosen gjatë disa ditëve të ardhshme në rajon.

“Kjo vendosje është një veprim i duhur dhe parandalues i ndërmarrë në përgjigje të niveleve të rritura të kërcënimit ndaj personelit dhe lehtësirave amerikane, siç kemi parë sot në Bagdad,” tha ai.

Një postim në mediat sociale nga Marinsat amerikane tha që trupat nga komanda e saj për reagimin ndaj krizës në Kuvajt u vendosën në Irak.

Vendosja e 750 ushtarëve është përveç 14,000 trupave amerikane që janë vendosur në rajonin e Gjirit që nga maji në përgjigje të shqetësimeve për Iranin, dhe sulmet e raportuara mbi transportin tregtar në Gjirin.

Në kohën e sulmit, SHBA kishte rreth 5.200 trupa në Irak, kryesisht për të trajnuar forcat irakiane dhe për t’i ndihmuar ata të luftonin grupin ISIS.

Ndërkohë, një zyrtar amerikan, i cili dha detaje të paarritshme për agjencinë e lajmeve Associated Press në kushte anonimiteti, tha se brigada e plotë e rreth 4,000 ushtarëve mund të vendoset.

Të dielën, SHBA filloi sulme ajrore në faqet në Irak dhe Siri që i përkisnin Kataib Hezbollah, një grupi militant të mbështetur nga Irani, që Uashingtoni tha se ishte në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e një kontraktori amerikan.

Kataib Hezbollah, përmes zëdhënësit të saj Mohamed Muhi, mohoi të ketë kryer sulmin ndaj Ambasadës së SHBA-së.

Duke reaguar ndaj sulmit, presidenti amerikan Donald Trump tha se ai e mban Teheranin “plotësisht përgjegjës” për incidentin dhe tha se protestuesit “do të mbajnë plotësisht përgjegjësi”.

“Përveç kësaj, ne presim që Iraku të përdorë forcat e tij për të mbrojtur Ambasadën, dhe ashtu të njoftuar!”

Trump më vonë paralajmëroi në një deklaratë të veçantë se Teherani do të “paguante një çmim shumë të madh” pas sulmit. /kp/Telegrafi/