LAJMI I FUNDIT:

SHBA kërkon nga Meksika ekstradimin e djalit të ‘El Chapo’, Ovidio Guzman

SHBA kërkon nga Meksika ekstradimin e djalit të ‘El Chapo’, Ovidio Guzman

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar nga qeveria e Meksikës që të ekstradojë Ovidio Guzman, djalin e bosit të burgosur të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman.

Reklama

Kjo kërkesë është bërë në mënyrë që ai të përballet me akuza penale në një gjykatë amerikane, kanë thënë për Reuters të hënën dy burime të qeverisë meksikane, përcjell Telegrafi.

Forcat meksikane të sigurisë arrestuan Guzmanin e ri, të kërkuar për akuzat e trafikut të drogës, në janar pas një përleshjeje intensive pranë qytetit Culiacan, në shtetin verior të Sinaloa, baza prej shumë kohësh e “perandorisë” ende të fuqishme të kontrabandës së drogës së babait të tij.

Dhe arrestimi i janarit shkaktoi një valë dhune, duke lënë dhjetëra të vdekur.

“El Chapo” u ngrit në pushtet si kreu i kartelit Sinaloa, përpara se të ekstradohej në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017.

Në vitin 2021, Departamenti Amerikan i Shtetit kishte ofruar një shpërblim prej 5 milionë dollarësh për informacionin që çon në arrestimin ose dënimin e Ovidio.

Ovidio është akuzuar në SHBA për komplot për trafikimin e kokainës, metamfetaminës dhe marihuanës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori