Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Uashingtoni së shpejti do të jetë në gjendje t’i quajë Finlandën dhe Suedinë “aleatë të NATO-s”, pasi të dy vendet trajtojnë shqetësimet e sigurisë së Turqisë në lidhje me anëtarësimin e tyre në bllok.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Blinken, duke folur në një konferencë shtypi pas takimeve në Departamentin e Shtetit me homologët e tij suedez dhe finlandez, tha se të dy kombet tashmë po integrohen në punën e aleancës.

Turqia ka ngritur “shqetësime të rëndësishme sigurie” në lidhje me ofertat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO, tha Blinken.

Reklama

Diplomati i lartë amerikan tha se ai është “i sigurt” se përpjekja për të fituar mbështetjen e Turqisë dhe Hungarisë “po ecën përpara në një proces që është i përshtatshëm dhe se së shpejti do t’i mirëpresim ata si anëtarë”.

Reklama

“Turqia ka ngritur shqetësime të rëndësishme sigurie në këtë proces dhe procesi po përdoret në mënyrë efektive dhe produktive për të adresuar këto shqetësime”, citohet të ketë thënë Blinken teksa priste homologët e tij finlandezë dhe suedez në Departamentin e Shtetit.

Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t’u bashkuar me NATO-n në maj, duke braktisur dekada të mos-angazhimit ushtarak, një vendim i nxitur nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Reklama

Por Turqia – një anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet – shprehu kundërshtime, duke akuzuar të dy vendet për tolerim dhe madje mbështetje të grupeve terroriste.

Turqia dhe dy vendet nordike nënshkruan një memorandum në një samit të NATO-s në qershor për të adresuar shqetësimet legjitime të sigurisë së Ankarasë, duke hapur rrugën për anëtarësimin e tyre përfundimtar në aleancë. /Telegrafi/

Reklama