LAJMI I FUNDIT:

Shaqir Fetahu dërgon urim për festën e Kurban Bajramit

Shaqir Fetahu dërgon urim për festën e Kurban Bajramit

Shaqir Fetahu, kreu i Bashkësisë Fetare Islame, ka dërguar një mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit, e cila do të shënohet më 16 qershor 2024. Në mesazhin e tij, ai thekson rëndësinë e sakrificës dhe përkushtimit ndaj porosive hyjnore, të cilat simbolizojnë lidhjen e thellë me Zotin dhe ndihmën ndaj të tjerëve.

Mesazhi përfshin citime nga Kura’ani Famëlartë dhe ngre në pah ngjarjet e rëndësishme që ndodhin gjatë kësaj periudhe, si përfundimi i shpalljes së Kura’anit dhe kushti i pestë Haxhi në Mekken fisnike. Fetahu bën thirrje për sakrificë në vepra të mira dhe për një shoqëri më të drejtë dhe të mirë, duke kujtuar besimtarët për rolin e tyre në ndërtimin e një bote më të mirë.

Në fund, ai shpreh urime të përzemërta për të gjithë besimtarët në vend dhe jashtë tij, duke lutur për pranimin e lutjeve dhe ibadeteve gjatë kësaj feste të rëndësishme dhe dëshiruar që paqja, mëshira dhe begatitë e Allahut të jenë mbi të gjithë.


“Esselamu alejkum ve rahmetullahi teala ve berekatuhu! Allahu ju bekoftë dhe paqeja, mëshira dhe begatitë e të Madhit Zot qofshin mbi ju!” përfundon ai mesazhin e tij të urimit për Kurban Bajramin.

Në trend Lajme

Më shumë
Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Lajme
Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Lajme
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Lajme
Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Lajme
Temperaturat deri 39 gradë Celisus në javën e tretë të korrikut, IHMK bën apel për kujdes

Temperaturat deri 39 gradë Celisus në javën e tretë të korrikut, IHMK bën apel për kujdes

Lajme
Kalo në kategori