LAJMI I FUNDIT:

Sezoni i ngrohjes shqetëson qeverisjen lokale në Maqedoni

Sezoni i ngrohjes shqetëson qeverisjen lokale në Maqedoni

Për të shpëtuar veten nga faturat e larta të energjisë elektrike këtë dimër, disa nga shkollat në Ohër filluan instalimin e impianteve fotovoltaike, të cilat i morën si donacione.

I tillë është shembulli i Shkollës së Mesme Profesionale Komunale.

“Ne do të ngrohemi me rrymë, tani ne kemi gjithashtu prodhimin tonë të rrymës. Faturat e rrymës do të reduktohen ndjeshëm. Kostot e ngrohjes do të reduktoheshin me rreth 50 për qind”, tha Riste Jankovski.

Autoritetet vendore njoftojnë instalimin e sistemeve të tilla me mjetet e tyre edhe në shkolla të tjera të komunës. Por ata thonë se pa ndihmën e shtetit, komunat nuk do të jenë në gjendje të përballojnë vetë faturat e energjisë elektrike në sezonin e ardhshëm të ngrohjes. Ata kanë frikë nga faturat e larta.

“Kaluam një vit ferri sa i përket çmimit të energjisë elektrike, veçanërisht pësoi kompania publike “Ujësjellësi”, ku në një vit krijuam një borxh prej mbi një milion e katërqind mijë euro, sepse ishte e pamundur të ndiqej e gjithë kjo si një trend që ndodhi me çmimin e energjisë elektrike në tregun e aksioneve. Ajo ndihmë sigurisht që është e nevojshme”, u shpreh Kiril Pecakov – Kryetar i Ohrit.

Komuna e Ohrit pret gjithashtu një rritje të bllok dotacioneve për furnizimin me naftë dhe energji elektrike. / Alsat.mk

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Kronika e Zezë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Temperatura përvëluese në vend, sot deri në 34 gradë

Temperatura përvëluese në vend, sot deri në 34 gradë

Lajme
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Kalo në kategori