LAJMI I FUNDIT:

Selim Selimi: Suksesi në perceptimin e korrupsionit lidhet me aktivitetin e LVV-së sa ishte në opozitë

Selim Selimi: Suksesi në perceptimin e korrupsionit lidhet me aktivitetin e LVV-së sa ishte në opozitë
Reklama

Ish ministri i Drejtësisë nga radhët e AAK-së, Selim Selimi thotë se propaganda e LVV-së sa ishte ne opozitë ka ndikuar që përceptimi për korrupsionin të bie në Kosovë.

Selimi në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se lista e Transparency International është një tregues suksesi për Kosovën.


“Ngritja për 17 vende është lajm për t’u gëzuar të gjithë ne”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Megjithatë Selimi thotë se percepsioni për korrupsionin është ndjenjë e publikut për kapacitet politike të institucioneve për të luftuar korrupsionin.

“Jo domosdoshmërisht lufta ndaj korrupsionit ka pasur sukses, por ndjenja e publikut për betejën anti-korrupsion është më pozitiv se më herët. Për shkak se i tërë mllefi i shprehur nga LVV kur ishte në opozitë, luftimin e korrupsionit e lidhte me politikë është ky raport. Ardhja e tyre në pushtet tashme e ka sjellë këtë percepsion se korrupsioni po luftohet”.

Selimi thotë se Qeveria e re tashmë e ka një barrë.

“Tashmë kjo Qeveri nuk mund të luftojë korrupsionin nga Facebook-u. Deri më tani asgjë konkrete nuk kanë bërë në këtë drejtim…Këta marrin meritat e veprimeve që institucionet e pavarura i kanë ndërmarrë me vite”, tha ndër të tjera Selim Selimi./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Lajme
I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

Lajme
Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Politikë
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Drejtësi
Kalo në kategori