LAJMI I FUNDIT:

Seksi oral gjatë shtatzënisë mund të rrezikojë shëndetin e shtatzënës dhe të bebes

Seksi oral gjatë shtatzënisë mund të rrezikojë shëndetin e shtatzënës dhe të bebes

Lajme të këqija për çiftet të cilat presin bebe

Siç zbulojnë ekspertët, do të mund të ndodhin pasoja serioze për femrat të cilat bëjnë seks oral gjatë shtatzënisë.

Për shkak të sistemit të imunitetit, shtatzënat kanë rrezik më të madh që të infektohen me sëmundje seksualisht të transmetueshme, posaçërisht në tremujorin e tretë.

Rrezik më i madh është nëse shtatzëna apo partneri i saj kanë problem me linë gjenitale të ujit (Varicellae).

Nëse shtatzëna infektohet me këtë virus, ekzistojnë shanse 50% që fëmija të lindet me këtë virus.

Mirëpo, rreziqet janë të vogla te bebet e lindura me prerje cezariane, transmeton Telegrafi.

Pra, për nënat të cilat kanë sëmundje gjenitalisht të transmetueshme, lindja me prerje cezariane është mënyra shumë më e sigurt që të lindë bebe të shëndetshme.

Sëmundjet gjenitalisht të transmetueshme mund të barten madje edhe nëse partneri përdor prezervativ, prandaj mënyra më e sigurt për të shmangur infeksionin gjatë shtatzënisë është përmbajtja nga seksi.

Doktorët insistojnë që partnerët të verifikojnë shëndetin e tyre dhe të konsultohen me ta nëse vërejnë simptoma të ndonjë prej sëmundjeve të transmetueshme, në mënyrë që me kohë të caktojnë terapinë. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
Këshillat e artistit të grimit të Kim Kardashian-it bëhen virale: Ja si t'i bëni buzët tuaja të dallohen me grim

Këshillat e artistit të grimit të Kim Kardashian-it bëhen virale: Ja si t'i bëni buzët tuaja të dallohen me grim

Grim
Kruarje, lëkurë e skuqur, e thatë... ‘Fajin’ mund ta kenë këto pije dhe ushqime

Kruarje, lëkurë e skuqur, e thatë... ‘Fajin’ mund ta kenë këto pije dhe ushqime

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Flokët brenda veshjeve, tendenca e re: Dukuni si një ikonë e vërtetë mode

Flokët brenda veshjeve, tendenca e re: Dukuni si një ikonë e vërtetë mode

Flokë dhe stil
Damat që dominuan natën e nominimeve BAFTA: Këtë herë Margot Robbie nuk zgjodhi rozën

Damat që dominuan natën e nominimeve BAFTA: Këtë herë Margot Robbie nuk zgjodhi rozën

Moda
Katër kombinime që ndoshta ‘fshihen’ në gardërobën tënde

Katër kombinime që ndoshta ‘fshihen’ në gardërobën tënde

Moda
Një parukier profesionist tregon se flokët e thinjura mund t'i mbuloni me xhel për vetullat

Një parukier profesionist tregon se flokët e thinjura mund t'i mbuloni me xhel për vetullat

Flokë dhe stil
Kalo në kategori