LAJMI I FUNDIT:

Serbët në veri të Mitrovicës nuk e respektojnë vendimin e Qeverisë – bëjnë pazare në një treg ku shiten edhe shpezët

Serbët në veri të Mitrovicës nuk e respektojnë vendimin e Qeverisë – bëjnë pazare në një treg ku shiten edhe shpezët

Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e jashtëzakonshme, në të cilën ka marrë vendim për marrjen e masave shtesë pas konfirmimit të rasteve pozitive me Corona Virus COVID-19.

Reklama

Por vendimeve të qeverisë për mbyllen e tregjeve të kafshëve dhe tregjet e tjera, nuk i janë bindur serbët e veriut të Mitrovicës.

Ata, këtë të shtunë kanë bërë pazare në grumbull njerëzish, duke mos u trembur fare nga infektimi me coronavirus.

Një video që ka siguruar Telegrafi, shihen lëvizje e grumbuj njerëzish në një treg në veri.

Po ashtu në treg siç shihen xhirimet, ka edhe kafshë e shpezë të cilat mund të jenë bartëse e virusit.

Ndërkaq, Qeveria ka dhënë rekomandim për qytetarët.

U bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që t’u shmangen ambienteve të frekuentuara me njerëz dhe t’u përmbahen të gjitha masave të ndërmarra nga Qeveria dhe rekomandimet e dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës.

Ndërkaq, këtë të shtunë, krahas tri rasteve pozitive të deritashme, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me RT PCR janë konfirmuar edhe dy raste të reja pozitive për virusin SARS-CoV-2./ Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Siguri
Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Elfije Boletini
Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Lajme
Kalo në kategori