LAJMI I FUNDIT:

Seanca e grushteve, Musliu: U nxit nga Besnik Bislimi, Mergim Lushtaku e mbrojti Albulena Haxhiun nga turma e LVV-së

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu ka treguar edhe njëherë kronologjinë e seancës së Kuvendit të 13 korrikut 2023, ku pati përleshje fizike mes deputetëve dhe disa prej ministrave.

Musliu në një intervistë për “Përballje” në Telegrafi me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu, ka thënë se është e vërtetë qe në histori të Kuvendit nuk mbahet mend kur qeveria grushton deputetët.

“Është e vërtetë që nuk mbahet mend në historinë e Kuvendit të Kosovës por mund të them ndoshta edhe në parlamentet demokratike, kur qeveria grushton deputetët. Në në seancën e 13 korrikut e kemi një precedent të rrezikshëm ku zëvendëskryeministri Besnik Bislimi grushton deputetët në mënyrën më makabre të mundshme”, ka thënë Musliu.


Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu gjatë intervistës në “Përballje” në Telegrafi.com / Foto: Ridvan Slivova

Ajo më tej shton se mllefi që shihet në fytyrën e Bislimit gjatë goditjes që i bënë me shishe deputetit Mergim Lushtaku, “tregon saktë dhe qartë se deri në çfarë niveli ka arritur arroganca dhe dhuna e Qeverisë”.

Musliu thekson se dhunë ka pasur edhe më herët në parlament, ku përmend rastin e përleshjes mes Rexhep Selimit dhe Bekim Haxhiut vite më parë. Deputetja përmend edhe rastin e hedhjes së gazit lotsjellës nga deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje gjatë kohës kur ishin në opozitë.

“Dhunë në parlament ka pasur edhe më herët. Kemi pas raste kur janë shty e janë grushtu e godit në mënyra të ndryshme deputetët mes vete. Kemi pas rastin kur janë grushtu Rexhep Selimi dhe Bekim Haxhiu, ka ndodh në holl të Kuvendit e jo në seancë. Nuk është që nuk kemi pa raste dhune. Gazi lotsjellës është sulm për jetë, ai në hapësira të mbyllura është vrasës. Ne jemi me fat që nuk kemi viktima nga dhuna e shkaktuar me gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës, sepse kemi pasur disa deputet me probleme të rënda shëndetësore”, ka thënë Musliu.

Përleshje fizike në Kuvend mes deputetëve të PDK-së dhe ministrave
Lexo po ashtu Përleshje fizike në Kuvend mes deputetëve të PDK-së dhe ministrave

Deputetja Musliu ka hedhur poshtë pretendimet se e gjithë ajo që ndodhi në seancën e 13 korrikut kishte qenë një organizim paraprak nga deputetët e PDK-së.

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu gjatë intervistës në “Përballje” në Telegrafi.com / Foto: Ridvan Slivova

“Në fillim të seancës kemi vendosur një pankartë që shkruante “Zdravo”, njërën në foltore e tjetrën para ulëses së kryeministrit dhe gjithçka ka qenë heshtje. Në momentin kur unë e kam vendosur fotografinë e Albin Kurtit, e cila e përshkruan më së miri Kurtin dhe gënjeshtrat e tij atëherë për të tregu besnikëri ndaj liderit, qohet zëvendëskryeministri që e luan rolin e truprojës dhe e shqyen fotografinë. Unë isha nis drejt foltores me vendos fotografinë tjetër sepse kisha rezervë, dhe kur e kam parë Mërgimin tek foltorja duke i spërkat me ujë, për mua ka qenë e papritur dhe kjo tregon se ka qenë e pa organizuar. Nuk më dhanë afat me vendos fotografinë tjetër, sepse sulmi kriminal i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi atëherë e ka nxit edhe reagimin e deputetëve të partisë tonë”, tha Musliu.

Madje sipas saj, deputeti Mergim Lushtaku në tërë atë kaos që ishte shkaktuar e kishte mbrojtur ministren e Drejtësisë Albulena Haxhiu.

“I pari që e nxiti krejt këtë situatë ishte Besnik Bislimi, pastaj kur kthehet Mergim Lushtaku me ju përgjigj Bislimit në reagimin e tij, hidhet Hekurani dhe Albulena Haxhiu. Më vjen shumë mirë nga gjesti i Mergim Lushtakut në gjithë atë tension që e ka pas në mënyrën sesi e mbron Albulenën nga turma e Vetëvendosjes”, tha Musliu.

Ajo shtoi se kjo rrëmujë është bërë për t’i hedhur mjegull qytetarëve për “ikjen e tyre të turpshme nga veriu i Kosovës”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori