LAJMI I FUNDIT:

Sa sekonda duhet të zgjasë një puthje për një martesë të lumtur?

Sa sekonda duhet të zgjasë një puthje për një martesë të lumtur?

Të gjitha çiftet kohë pas kohe hasin në vështirësi kur është fjala për intimitetin

Reklama

Ndonjëherë njerëzit janë në humor të keq, ndonjëherë shkëndija mund të duket e zbehtë dhe ndonjëherë çiftet mund të dalin nga binarët.

Dr. John Gottman, profesor emeritus i psikologjisë në Universitetin e Uashingtonit dhe autor i librit të vetëndihmës “Shtatë parime për një martesë të suksesshme”, ka thënë që çiftet duhet patjetër të përkëdhelen dhe të puthen mjaftueshëm në mënyrë që në martesë të mbajnë gjallë romancën.

Teoria e tij që puthja prej gjashtë sekondash ndikon si “oazë e përkohshme” gjatë një dite të ngarkuar dhe mund të çojë në mbajtjen e një marrëdhënieje të shëndetshme afatgjatë mes një çifti të dashuruar, transmeton Telegrafi.

Dr. Gottman për Daily Star tha: “Mos dilni nga shtëpia pa një puthje e cila zgjat gjashtë sekonda, dhe në pjesën tjetër të ditës, përshëndeteni bashkëshortin me puthje prej gjashtë sekondash në mënyrë që t’i mundësoni një përjetim plot dashuri së bashku”.

Kiss Sofa GIF - Kiss Sofa Passionate - Discover & Share GIFs

Ndonëse disave mund t’i duket pak e tendosur, këshilla e Dr. Gottman thuhet se vjen nga disa prova shkencore.

Me sa duket, puthja e mirë ul kortizolin (hormoni i stresit) dhe rrit oksitocinën (hormonin e lidhjes) si dhe dopaminën (hormoni i lumturisë).

Antropologia Helen Fisher pohon gjithashtu se puthja çon në forcimin e dëshirave seksuale, të cilat nuk mund të konsiderohen kurrë një gjë e keqe.

Sipas Dr. Gottman, me truku prej gjashtë sekondash, çiftet përfitojë në mënyrat e mëposhtme:

▪ Ndihmon në ruajtjen e lidhjes
▪ Rrit prekjen fizike
▪ Mund të ndikojë në ndjenjat e dashurisë dhe admirimit
▪ Inkurajon njerëzit në një marrëdhënie që të vlerësojnë më shumë njëri-tjetrin
▪ Nëse përndryshe gjithçka është në rregull me çiftin, mund të jetë një prelud për një vazhdim shumë më pasionant
▪ Kjo mund të jetë shumë qetësuese për të dy partnerët

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Lifestyle
Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Bëje vet
Horoskopi për muajin qershor 2023

Horoskopi për muajin qershor 2023

Astrologji
Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Bëje vet
Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Kopshtaria
Gjërat irrituese që i bëjnë meshkujt

Gjërat irrituese që i bëjnë meshkujt

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori