LAJMI I FUNDIT:

Sa orë duhet ta mbani një tampon? Mjekët japin përgjigjen

Sa orë duhet ta mbani një tampon? Mjekët japin përgjigjen

Ka disa tema për të cilat flisni vetëm me mikeshat tuaja të ngushta, ose preferoni të mos flisni me askënd, thjesht kërkoni në internet

Reklama

Një ndër pyetjet që mundon më së shumti vajzat është “Sa kohë mund ta lini brenda një tampon?” Për këtë pyetje nuk duhet të keni turp, sepse dituria është fuqi.

Sigurisht, të gjithë prodhuesit e tamponit paralajmërojnë qartë mbajtjen e tamponit për një maksimum prej 8 orësh. Duke i ndërruar vetëm një herë në ditë, do të rrezikoheni nga infeksionet dhe problemet vagjinale.

Sipas mjekëve, nuk është e nevojshme që të ndërroni tamponin sa herë që shkoni në banjo, por duke e parë nga ana praktike është shumë e pështirë të kesh një pjesë të tamponit të lagur.

Çfarë ndodh në të tilla raste?

Nëse harroni tamponin për shumë kohë, përveç aromës të pakëndshme, rreziku i infeksionit rritet sa më gjatë që ta lini brenda.

Më serioze nga këto është sindroma e shokut toksik, i cili klasifikohet si një urgjencë mjekësore dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme.

Sindroma e shokut toksik mund të jetë fatal, por ndodh shumë rrallë (sipas Shërbimit të Informacionit Tokësor Shock, ka mesatarisht 40 raste të raportuara në vit në Mbretërinë e Bashkuar).

Simptomat mund të përfshijnë:

-Ethe
-Dhimbje koke dhe të dridhura
-Të vjella dhe diarre
-Marramendje dhe ligështim

Shpesh tamponët përdoren si masë mbrojtëse nga gratë edhe një ditë pas përfundimit të ciklit menstrual.

Ky zakon është i gabuar dhe mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Prandaj vajza, ajo çfarë këshillohet nga mjekët është mbajtja e një tamponi për 8 orë, jo më shumë! /Telegrafi/