LAJMI I FUNDIT:

Rusia ka rritur armiqësitë ndaj anëtarëve të NATO-s, deklaron Stoltenberg

Rusia ka rritur armiqësitë ndaj anëtarëve të NATO-s, deklaron Stoltenberg

Pas një samiti dy-ditor të sigurisë në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, dha një paralajmërim të ashpër në lidhje me agresionin e shtuar të Rusisë ndaj anëtarëve të aleancës, duke thënë se NATO nuk do të presë një sjellje të tillë.

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s kanë rënë dakord të rrisin ndihmën dhe trajnimin e sigurisë për Ukrainën, me Sekretarin e Përgjithshëm të aleancës, Jens Stoltenberg, duke pranuar se Rusia ka rritur armiqësitë ndaj shteteve anëtare.

Aleanca thotë se ka rritur mbrojtjen e saj përmes shkëmbimit të inteligjencës, mbrojtjes së zgjeruar të infrastrukturës kritike, duke përfshirë hapësirën nënujore dhe kibernetike, dhe kufizime të mëtejshme ndaj spiunëve rusë, shkruan euronews.


NATO do të finalizojë marrëveshjen që i jep aleancës kontroll më të madh mbi ndihmën ushtarake për Ukrainën
Lexo po ashtu NATO do të finalizojë marrëveshjen që i jep aleancës kontroll më të madh mbi ndihmën ushtarake për Ukrainën

“Në javët e fundit, ne kemi parë një rritje të sabotazheve, sulmeve kibernetike, migrimit të instrumentalizuar dhe veprimeve të tjera armiqësore nga Rusia”, tha Stoltenberg në një konferencë për shtyp në përfundim të samitit dy-ditor.

“Ne do të jemi të qetë dhe të matur në mënyrën se si do t’i përgjigjemi provokimeve ruse”, shtoi ai.

Kjo vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin, i prezantoi Ukrainës një plan armëpushimi, i cili është refuzuar me arsyetimin se është një propozim “mashtrim”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live:

Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live: "U shënua 29 vjetori i gjenocidit kundër boshnjakëve të Srebrenicës"

Serbia
Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Amerika
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Azia
Kalo në kategori