LAJMI I FUNDIT:

NATO do të finalizojë marrëveshjen që i jep aleancës kontroll më të madh mbi ndihmën ushtarake për Ukrainën

NATO do të finalizojë marrëveshjen që i jep aleancës kontroll më të madh mbi ndihmën ushtarake për Ukrainën

Ministrat e mbrojtjes së NATO-s pritet të finalizojnë një marrëveshje që do t’i japë aleancës një kontroll më të madh mbi ndihmën dhe trajnimin e ushtrisë së Ukrainës, një përpjekje që disa zyrtarë thonë se ka për qëllim t’i japë Evropës përgjegjësi më të madhe mbi ndihmën në mes të pasigurisë mbi rezultatin e SHBA-së në zgjedhjet presidenciale të kësaj vjeshte.

Mundësia që ish-presidenti amerikan, Donald Trump, i cili ka qenë prej kohësh skeptik për ofrimin e mbështetjes ushtarake të SHBA-së për NATO-n dhe Evropën, mund të fitojë zgjedhjet “është një mundësi e madhe” se pse NATO po ecën përpara me planin e konsolidimit, deklaroi një zyrtar.

Është gjithashtu një mënyrë për t’i dhënë Evropës më shumë përgjegjësi për trajnimin dhe pajisjen e Ukrainës, pasi shtrirja e angazhimit të SHBA-së për të mbështetur Ukrainën në luftën kundër Rusisë pas zgjedhjeve mbetet e paqartë, shkruan yahoonews, përcjell Telegrafi.


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi qëllimin në një konferencë shtypi, duke thënë se NATO ofron “më shumë se 99 për qind të të gjithë mbështetjes ushtarake për Ukrainën, kështu që ka kuptim që NATO të marrë një rol më të madh në këto përpjekje”.

“Kjo do ta vendosë mbështetjen tonë në një bazë më të fortë, do të sigurojë parashikueshmëri për Kievin dhe do të adresojë nevojat e menjëhershme dhe afatgjata”, tha Stoltenberg.

Biden dhe Zelensky nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare
Lexo po ashtu Biden dhe Zelensky nënshkruan një marrëveshje sigurie 10-vjeçare

Një zyrtar amerikan i mbrojtjes dhe diplomat evropian shtoi se përpjekja do të ketë selinë në Wiesbaden, Gjermani, dhe do të bjerë nën komandën e NATO-s, e udhëhequr nga një gjenerali Chris Cavoli, i cili është gjithashtu kreu i Komandës Evropiane të SHBA-së.

Stoltenberg tha se “e gjithë ideja” e kornizës së re është të “minimizojë rrezikun për boshllëqe dhe vonesa”.

“E gjithë ideja është të minimizohet rreziku për boshllëqe dhe vonesa, siç pamë në fillim të këtij viti, sepse vonesat si në ofrimin e mbështetjes ushtarake nga SHBA-ja, por edhe nga disa aleatë evropianë, bënë një ndryshim në fushën e betejës”, tha Stoltenberg.

Gjithashtu, ai tha se ka propozuar që aleatët e NATO-s t’i japin Ukrainës një minimum prej 40 miliardë eurosh në vit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Dy emra thuhet se kryesojnë garën për të qenë kandidatë për “zëvendës-presidentë të Harris”

Amerika
Piloti, i vetmi i mbijetuar - detaje dhe pamje të tjera, si dhe momenti i aksidentit të një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Piloti, i vetmi i mbijetuar - detaje dhe pamje të tjera, si dhe momenti i aksidentit të një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Azia
Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Botë
Dyshime për një

Dyshime për një "komplot në shkallë të gjerë" gjatë Lojërave Olimpike - arrestohet kuzhinieri rus në Paris

Evropa
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Kalo në kategori