LAJMI I FUNDIT:

Rusët tentuan ta rrëzojnë edhe një dron Bayraktar të ushtrisë ukrainase – ndodhi në të njëjtën mënyrë si me dronin amerikan

Rusët tentuan ta rrëzojnë edhe një dron Bayraktar të ushtrisë ukrainase – ndodhi në të njëjtën mënyrë si me dronin amerikan

Kanali Ukraine Weapons Tracker ka publikuar një video, që tregon një aeroplan luftarak të forcave ajrore ruse Su-27, duke tentuar të rrëzojë një dron ukrainas Bayrakatar TB2.

Reklama

Videoja u publikua pesë ditë pasi dy Su-27 rus rrëzuan një NQ-9 Reaper të forcave ajrore të SHBA në ujërat e Detit të Zi, transmeton Telegrafi.

Mediat turke raportojnë se ky incident ka ndodhur mbi ujërat e Detit të Zi. Videoja tregon dy përpjekje për të rrëzuar Bayraktar TB2.

Nuk është e qartë nëse dy tentativat janë bërë nga i njëjti gjuajtës apo, siç ishte rasti me dronin amerikan, janë përfshirë dy aeroplanë luftarak.

Publikohet videoja e përplasjes së dronit amerikan me aeroplanin luftarak rus mbi Detin e Zi
Lexo po ashtu Publikohet videoja e përplasjes së dronit amerikan me aeroplanin luftarak rus mbi Detin e Zi

Në të dyja përpjekjet droni dridhet shumë. Por në të dyja tentativat, Bayraktar TB2 arriti të rifitonte pozicionin e tij pa u rrëzuar në ujërat e Detit të Zi. Mund të shihet se droni madje arrin të mbajë një lartësi fluturimi mbi 5.700 metra.

Kujtojmë që disa ditë më parë një dron i ushtrisë amerikane u godit nga një aeroplan luftarak rus, i cili e fillimisht hodhi sipër tij derivat dhe më pas e goditi në helikë.

Moska kishte mohuar akuzat duke pretenduar se nuk ka pasur kontakt fizik, pavarësisht se Washingtoni vazhdimisht akuzonte Rusinë për këtë rrëzim.

E pas publikimit të pamjeve nga Pentagoni u konfirmua edhe një herë se Rusia sërish ka gënjyer, dhe se ishte pikërisht aeroplani i tyre që e kishte goditur helikën e dronit, duke e detyruar operatorin ta rrëzojë në Detin e Zi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Evropa
Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Serbia
Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Evropa
Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Evropa
Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Evropa
Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Evropa
Kalo në kategori