LAJMI I FUNDIT:

Rreth tremijë BMW dhe Mini po ‘kalben’ për vite të tëra të braktisura në livadh

Rreth tremijë BMW dhe Mini po ‘kalben’ për vite të tëra të braktisura në livadh

Një nga varrezat më të mëdha të veturave ka mbi 3 mijë BMW dhe Mini.

Ne kemi shkruar për këtë skenë të pazakontë dy vjet më parë kur Jalopnik amerikan zbuloi një varrezë të madhe të veturave të reja pranë Vankuverit, Kanada.

Duke gjykuar nga pamjet e fundit, nuk kanë ndodhur shumë ndryshime që atëherë.

BMW dhe Mini janë akoma atje, dhe bimësia po rritet. Për disa vite të tjera, ato mund të mbulohen me bimësi, gjë që mund të çojë në harresë.

Si filloi gjithçka?

Historia kthehet në vitin 2015 kur veturat u goditën nga një stuhi gjatë shkarkimit në një port në Halifax.

Autoritetet kanadeze zbuluan se gjatë bartjes së BMW dhe Mini nga anija në hekurudhë dhe kamionë, kushtet ishin të papërshtatshme, kështu që veturat makinat u ekspozuan në një atmosferë të kripur.

Këto janë 2,966 vetura me vlerë rreth 150 milionë në atë kohë, të cilat nuk shkuan kurrë në sallë ekspozite.


Në trend Auto

Më shumë
Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Sa harxhon karburant një veturë e ndezur dhe nuk është në lëvizje

Auto
Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Policët zviceranë nuk kursejnë as “mbretërit e garazheve” - ndaluan një makinë me vlerë 6.7 milionë euro dhe e konfiskuan atë

Auto
Veturat e zakonshme janë elastike, por çka nëse rrufeja godet një automjet elektrik

Veturat e zakonshme janë elastike, por çka nëse rrufeja godet një automjet elektrik

EVs
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
Kalo në kategori