Deri në 13 mijë ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zyrtar i lartë.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se midis 10 mijë dhe 13 mijë trupa kishin vdekur.

Është e rrallë që Ukraina të japë shifra për viktimat dhe komentet e Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria e vendit.

Në qershor ai tha se midis 100 dhe 200 ushtarë ukrainas po vdisnin çdo ditë, raporton bbc.

Muajin e kaluar, gjenerali më i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100 mijë ushtarë rusë dhe 100 mijë ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës, transmeton Telegrafi.

Reklama

Në një video fjalim të mërkurën, kryetarja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen tha se 100 mijë trupa ukrainase ishin vrarë. Megjithatë, një zëdhënës i Komisionit të BE-së më vonë sqaroi se ky ishte një gabim, dhe shifra i referohej të vrarëve dhe të plagosurve.

Reklama

Ai shtoi se numri i civilëve të vrarë mund të jetë “i rëndësishëm”. BBC News kishte identifikuar rreth 3,600 vdekje civile që nga mesi i qershorit. Shifra tani ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë.

Von der Leyen tha se 20 mijë civilë ukrainas ishin vrarë. Ndërsa ky numër nuk u tërhoq nga Komisioni i BE-së, ai u hoq nga versionet e mëvonshme të videos së bashku me pohimin se 100 mijë trupa ishin vrarë.

Reklama

Podolyak gjithashtu sugjeroi se deri në 100 mijë ushtarë rusë ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, dhe se 100 mijë deri në 150 mijë të tjerë ishin plagosur, ose ishin të zhdukur ose të paaftë për t’u kthyer në luftime.

Reklama

Shërbimi rus i BBC-së ka vërtetuar se të paktën 9,311 ushtarë rusë të të gjitha gradave janë vrarë që nga pushtimi më 24 shkurt, ndërsa numri i vërtetë i të vdekurve mund të jetë më shumë se 18,600. /Telegrafi/