CLICK HERE, IF YOU WANT TO READ THIS INTERVIEW IN ENGLISH

Emri i saj tashmë figuron në listën e shqiptarëve më të suksesshëm jashtë vendit. Është kjo artistja Njomza Vitia nga Prishtina, e cila gëzon të gjitha atributet për tu bërë një yll muzike – rrugëtim të cilin e ka nisur dhe e ëndërron që nga fëmijëria. Njomza u bë një emër i njohur për shqiptarët, ku vetëm pak javë më parë, këngëtarja e madhe, Ariana Grande, e falënderoi publikisht për kompozimin e këngës së saj “7 Rings”.

Artistja me prejardhje shqiptare ka të realizuara edhe disa projekte solo, të cilat janë pritur mirë, teksa për suksesin e saj kanë raportuar edhe tabloidet e njohura ndërkombëtare, njëra ndër to edhe Billboard. Njomza vjen në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, për të rrëfyer rreth rrugëtimit të saj në muzikë, planet që ka për të ardhmen dhe afrimitetin që gëzon me artisten e famshme, Ariana Grande.

Njomza Vitia – intervistë ekskluzive për Telegrafin (Foto: Mike Coppola/Getty Images/Guliver)

Kjo njëherësh shënon intervistën e saj të parë të dhënë për një media shqiptare, brenda së cilës ajo jep një mesazh shumë të fuqishëm teksa përshëndet të gjithë bashkëkombësit e saj, të cilët janë të parët që po e mbështesin dhe kanë besuar në talentin e saj.

Njomza, jeni ndër shqiptaret e cila po shënoni suskes në tregn amerikan. Na thuaj sa po e shijon suksesin?

Unë jam duke shijuar suksesin, është diçka që kam punuar për një kohë shumë të gjatë, qysh kur isha fëmijë i vogël. Është një ëndërr e vërtetë që njerëzit të dëgjojnë muzikën time.

Njomza: “Po e shijoj pa fund suksesin, pretendoj akoma më tepër” (Foto: Njomza/Instagram)

“Me and you” mban titullin kënga juaj e fundit, e cila është pritur mirë nga publiku. Na thuaj, cilat janë planet e reja pas kësaj kënge?

Patjetër që kam plane për të ardhmen. Unë jam në studio çdo ditë dhe kam një turne në Shtetet e Bashkuara. Kjo është ajo që po përqendrohem tani. Kur kthehem nga turneu, unë do të punoj në përfundimin e një projekti ose të paktën të përfundoj disa këngë solo për t’i publikuar.

“Lonely Nights” ka qenë kënga juaj më e suksesshme deri më tash. Cili është mesazhi që tentoni të përçoni tek dëgjuesit me këngët tuaja?

“Lonely Nights” është në një projekt të quajtur “Vacation”. “Vacation” ka të bëjë me gjetjen e vetes, për të eksploruar veten, edhe nëse kjo është duke eksploruar njerëz të tjerë. Por vetëm duke e ditur se jeni të sigurt në personin që jeni. Në fund të ditës, pushimi është menduar të jetë një udhëtim drejt zbulimit.

Kemi parë se keni një shoqëri shumë të mirë me Ariana Granden. Na thuaj pak si jeni njohur dhe sa të lidhura jeni me njëra-tjetrën?

Ariana dhe unë u takuam përmes Mac Miller, ai është një artist me të cilin kisha nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi.

Grande ju ka falënderuar për ndihmën që i keni dhënë për dy këngët e saj të sukseshme “7 rings” dhe “Thank you next”. Si është të punosh me një këngëtare të famshme si Ariana?

Kjo është hera ime e parë si kompozitore. Ndihem mirë për këtë sukses.

Artistja shqiptare, Njomza, ruan miqësi shumë të mirë me këngëtaren e famshme botërore, Ariana Grande (Foto: Njomza/Instagram)

Duke qenë se jeni kaq të afërta, a presim në të ardhmen ndonjë bashkëpunim nga ju të dyja?

Mund të ketë një bashkëpunim për ne në të ardhmen, do ta pëlqeja. Tani për tani, unë jam përqendruar kryesisht në këngët e mia personale dhe duke i publikuar ato nëpër botë. Kam kaq shumë këngë që janë të papublikuara.

Cilat janë synimet e tua për të ardhmen?

Dua të arrij botën me muzikën time dhe do të doja të shkoj në një turne botëror. Nëse mund të vazhdoj ta bëj muzikë për pjesën tjetër të jetës sime, kjo do të më bënte vërtet të lumtur. Unë gjithashtu dua të ndihmoj gratë në nevojë, komunitetin LGBTQ, dhe gjithashtu njerëzit që jetojnë në varfëri. Ndihmesa është diçka që është e rëndësishme për mua.

Njomza, krenaria e re e shqiptarëve nëpër botë (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Njomza, me prejardhje jeni nga Prishtina. Na trego pak a ke qenë ndonjëherë në Kosovë dhe nëse po, kur do të vish përsëri?

Po, unë kam qenë në Kosovë dhe Shqipëri. Unë u rrita duke shkuar në Kosovë gjatë stinëve të verës për tre muaj në një kohë. Hera e fundit që isha në Kosovë ishte kur isha 18 vjeç. Është një kohë e gjatë, kanë kaluar gjashtë vjet që kur kam qenë dhe unë me të vërtetë nuk mund të pres deri sa të kthehem. Unë dua të planifikoj diçka të veçantë për kohën kur do të kthehem sërish.

Si reagojnë të famshmit kur u tregon për prejardhjen tënde. A e dinë ata ku është Kosova?

Shumica e njerëzve nuk e dinë se ku është Kosova. Më duhet t’i njoftoj. Por ata i njohin shqiptarët pasi ne po bëjmë një ndikim kaq të mirë në botën e muzikës. Shumë njerëz thonë se do të dëshironin të vizitojnë kur unë u tregoj atyre për këtë.

Njomza: “Do të vijë sërish në Kosovë” (Foto: Mike Coppola/Getty Images/Guliver)

Ndoshta jeni njoftuar me këngëtaret tjera shqiptare të famshme si: Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha dhe Ava Max. A ke pasur rastin të takohesh me ndonjë prej tyre, dhe cila të pëlqen më shumë?

Kam takuar Bebe Rexhën një herë në një ‘party’ dhe ajo ishte shumë e ëmbël. Unë jam e sigurt se një ditë do të kaloj rrugët me të tjerët. Unë jam shumë krenare për të gjitha femrat shqiptare që po bëjnë mrekulli në muzikë tani. Unë nuk mund të zgjedh një të preferuar, unë mendoj se ato janë të gjitha të veçanta në mënyrat e tyre.

Do pranoje një bashkëpunim me to?

Dua të bashkëpunoj me ndonjë prej tyre. Unë mendoj se femrat duhet të qëndrojnë së bashku, veçanërisht femrat shqiptare.

Njomza: “Do bashkëpunoja me kënaqësi me shqiptaret e famshme: Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha apo Ava Max” (Foto: Getty Images/Guliver)

Njomza, faleminderit për intervistën. Për fund, cili do të ishte mesazhi yt për lexuesit e kësaj interviste?

Unë vetëm dua të falënderoj të gjithë ata që më dëgjojnë, më mbështesin dhe më ndihmojnë të arrij ëndrrat e mia. Nëse jeni të ri për atë se kush jam unë, shpresoj që ju do të gëzoni muzikën time dhe shpresoj që të takohem me të gjithë ju në Kosovë dhe Shqipëri së shpejti! /Telegrafi/

Njomza: “Shqiptarë, faleminderit për mbështetjen, shihemi së shpejti” (Foto: Njomza/Instagram)