LAJMI I FUNDIT:

Rolls-Royce prezantoi një edicion special të modelit Wraith

Rolls-Royce prezantoi një edicion special të modelit Wraith

Pas emrit Black Arrow Collection fshihet e veçanta me të cilën Rolls-Royce po i thotë lamtumirë modelit Wraith.

Reklama

Modeli Wraith i Rolls-Royce nuk ofrohet më për tregun e Amerikës së Veriut dhe ka të gjitha mundësitë që Coupe ultraluksoze së shpejti të mos ofrohet më as në Evropë, sepse kompania e famshme britanike e makinave (nën ombrellën e BMW) është duke i dhënë fund testimit të modelit Spectre me energji elektrike që do të vazhdojë aty ku e la Wraith para fundit të vitit.

Edicioni lamtumirës i Wraith sjell me vete emrin Black Arrow Collection. RR do të prodhojë vetëm 12 kopje të tij, dhe kryqëzori 5.2 metra fuqizohet nga motori i famshëm 6.6 litra V12, i cili, me ndihmën e dy turbochargers, zhvillon 632 kuaj/fuqi dhe 870 Nm çift rrotullues maksimal. Fuqia transmetohet në boshtin e pasmë nëpërmjet një transmetimi automatik me 8 shpejtësi.

Të gjitha së bashku, mjafton që makineria me katër ulëse (masa e të cilit është 2440 kilogramë) të arrijë nga ndalesa në “qindar” në 4.5 sekonda dhe të zhvillojë një 250 km/h të kufizuar elektronikisht.

Me një distinktiv të përshtatshëm në kapsulën e motorit, Rolls-Royce nderon një nga motorët më të mirë të të gjitha kohërave, i cili së shpejti do të dalë në pension, dhe të 12 shembujt e edicionit special Wraith sjellin me vete një trup me dy ngjyra gri të zezë. e përmirësuar me një shtresë kristali, lustrimi përfundimtar i së cilës zgjat 12 orë.

Me zgjedhjen e ngjyrave që duhet të lidhen me liqenin e kripur të tharë të Bonneville, RR dëshironte të kujtonte Thunderbolt-in e famshëm me dy motorë avionësh Rolls-Royce me të cilët, George Eyston zhvilloi një rekord 575 km/h para Luftës së Dytë Botërore, dhe Një kujtesë e arritjes së Eyston është gjithashtu e dukshme nën orën analoge në kabinë.

Do të duhen 18 muaj për të prodhuar çdo kopje me dorë dhe (siç pritej) të gjitha janë shitur tashmë. /Telegrafi/