LAJMI I FUNDIT:

Roja bregdetare e SHBA-ve arreston një burrë i cili u përpoq të kalonte Atlantikun me një rrotë gjigante të kavjeve

Roja bregdetare e SHBA-ve arreston një burrë i cili u përpoq të kalonte Atlantikun me një rrotë gjigante të kavjeve

Sado që të mundohej, Reza Baluchi nuk mund të arrijë në destinacionin e tij pa u përplasur me rojet bregdetare të SHBA.

Problemi kryesor është anija e tij: një rrotë gjigante lundrues e bërë nga bova dhe tela, e drejtuar nga vetë Baluchi i cili futet brenda saj.

Baluchi, i cili jeton në Florida pasi iu dha azil nga Irani, u mor nga roja bregdetare javën e kaluar në bordin e anijes së tij, pas disa ditësh udhëtime me autoritetet, shkruan NPR, transmeton Telegrafi.

Sipas një ankese penale të paraqitur në gjykatën e qarkut të SHBA-së në Florida të Jugut, anija e Rojës Bregdetare Valiant hasi Baluchin dhe anijen e tij të cilën e ndërtoi vetë ai rreth 130 kilometra në lindje të ishullit Tybee më 26 gusht, ndërsa roja bregdetare po përgatitej për uraganin Franklin.

Ai u tha oficerëve se destinacioni i tij ishte: Londra, kryeqyteti i Anglisë – më shumë se 6,000 kilometra larg.

Baluchit iu kërkua regjistrimi i mjetit teksa ai tha se e kishte regjistruar atë në Florida, por sipas ankesës, ai nuk mund ta gjente regjistrimin.

Sipas ankesës së agjentit special të rojës bregdetare Michael Perez, e cila nuk identifikon pikën fillestare të Baluchit, Roja bregdetare e analizoi anijen e Baluchit – e njohur si një hidro-pod – dhe përcaktoi se ai “po kryente një udhëtim dukshëm të pasigurt”. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Çakalli zbret në mes të Tiranës, kapet në shkallët e Teatrit të Operas dhe Baletit

Fun
Metoda super e thjeshtë për t’i tharë rrobat gjatë dimrit për 15 minuta

Metoda super e thjeshtë për t’i tharë rrobat gjatë dimrit për 15 minuta

Interesante
Burri nga Florida kap peshkaqenin pa u frikësuar fare

Burri nga Florida kap peshkaqenin pa u frikësuar fare

Interesante
Burri ndan fotot e

Burri ndan fotot e "iPhone 15 të rremë" që pranoi nga Amazon - reagon kompania

Fun
Anëtarët e komunitetit Karbi të Indisë thyejnë rekord botëror për ecjen më të gjatë me shkopinj druri

Anëtarët e komunitetit Karbi të Indisë thyejnë rekord botëror për ecjen më të gjatë me shkopinj druri

Interesante
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Kalo në kategori