LAJMI I FUNDIT:

Roboats: Amsterdami teston anijet elektrike autonome – bëhen të ditura detajet

Roboats: Amsterdami teston anijet elektrike autonome – bëhen të ditura detajet

Amsterdamit nuk iu desh të shkonte shumë larg kur kërkonte një mënyrë për të lehtësuar trafikun në rrugët e tij të mbingarkuara.

Bëhet fjalë për kryeqytetin holandez, kanalet e të cilit u përdorën për transport shumë më parë se makinat dhe kamionët të mundësuar nga motorët ndotës.

Dhe siç bëjnë të ditur mediat e huaja, përcjell Telegrafi, tashmë i njohur në historinë detare, më shumë se 100 kilometra (60 milje) të rrugëve ujore të qytetit – atje do të fillojnë qarkullimin prototipet e anijeve futuristike – anije të vogla elektrike, plotësisht autonome – për të kryer detyra përfshirë transportimin e udhëtarëve dhe marrjen e mbeturinave.


Kjo pasi që Instituti i Amsterdamit për Zgjidhje të Avancuara Metropolitane dhe Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit po bashkëpunojnë në projektin Roboat që synon të zhvillojë mënyra të reja të lundrimit në rrugët ujore të botës pa ndonjë njeri në timon.

Në këtë drejtim, në një demonstrim të fundit, një varkë elektrike me gjatësi 4 metra lundroi pranë një kopje të madhësisë së plotë të anijes tregtare.

Megjithatë, ajo duhet të mësojë të manovrojë përmes trafikut në kanalet e Amsterdamit, të cilat janë plot me anije private dhe lundrime në kanale për turistët.

Siç bëhet e ditur, Roboats kanë helikë portokalli dhe katër shtytës që ushqehen nga një bateri elektrike.

Ata mund të shkojnë rreth 6 km/h dhe mund të funksionojnë për 12-24 orë, në varësi të llojit të baterisë dhe ngarkesës së ngarkesës.

Ata drejtohen nga distanca nga një kompjuter, i cili përpunon të dhëna nga kamerat dhe sensorët që skanojnë zonat përreth, duke zbuluar objekte të palëvizshme dhe lëvizëse.

Anijet janë modulare kështu që ato mund të përshtaten lehtësisht për qëllime të ndryshme, duke transportuar ngarkesa ose punëtorë.

Sidoqoftë, zhvilluesit thonë se atyre u duhen edhe dy deri në katër vjet të tjera për të përsosur teknologjinë e vetë-drejtimit. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Traileri i video lojës Grand Theft Auto VI është parë zyrtarisht më shumë se 200 milionë herë

Traileri i video lojës Grand Theft Auto VI është parë zyrtarisht më shumë se 200 milionë herë

Lojëra
Shitjet e Apple më në fund fillojnë të rriten në Indi

Shitjet e Apple më në fund fillojnë të rriten në Indi

Teknologji
Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Teknologji
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

OpenAI ndan me punonjësit e saj pesë nivelet për të arritur AI superinteligjente

Teknologji
Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Teknologji
Kalo në kategori