Aeroporti në Catania, Sicili, u rihap sot me kapacitet të plotë një ditë pas mbylljes për shkak të shpërthimit të vullkanit në malin Etna.

Të paktën 130 tërmete u ndjenë në shpatet e këtij mali vullkanik më parë këtë javë dhe tërmeti më i fuqishëm ishte të hënën me magnitudë 4.3. Seria e tërmeteve është dukshëm më e qetë sot.

Etna është një nga tre vullkanet aktive në Itali dhe ka qenë veçanërisht aktive që nga korriku. /kp/Telegrafi/