LAJMI I FUNDIT:

Rexha: Politika ka qenë gjithmonë prezente në universitet

Rexha: Politika ka qenë gjithmonë prezente në universitet

Profesori universitar, Blerim Rexha, ka deklaruar se politika ka qenë gjithmonë prezentë në Universitetin e Prishtinës.

Reklama

Kjo sipas tij nuk është medoemos diçka e keqe, sepse një gjë e tillë sipas tij ekziston edhe në vendet e Evropës.

“Politika ka qenë gjithmonë prezentë në universitet, ajo fillon prej këshillit drejtues e në organet më poshtë. Një qasje e tillë është gjithandej Evropës, shumica e universiteteve janë publikë dhe shteti i financon dhe don të ketë kontroll si i harxhon mjetet që vijnë prej tyre”, ka thënë ai.

Por sipas tij, ndërhyrja e politikës duhet të jetë e mirë dhe të shtyhen agjenda partiake.

Rexha tha se Universiteti ka nevojë për shtim të profesorëve por më shumë për buxhet.

“Tendenca është që kjo ndërhyrje të jetë e mirë, mos të jetë me qëllime për sa është partia në pushtet të kenë përfitime njerëz që nuk kanë merita. Universiteti ka nevojë për më shumë profesorë por edhe për më shumë buxhet”, ka thënë ai.


Në trend Lajme

Më shumë
Pjesëtarë të MUP-it serb në Zveçan për të sulmuar pjesëtarët e KFOR-it

Pjesëtarë të MUP-it serb në Zveçan për të sulmuar pjesëtarët e KFOR-it

Lajme
Përjashtimi nga “Defender Europe 23”, Kurti: Nuk është në rregull të ngacmohet Kosova

Përjashtimi nga “Defender Europe 23”, Kurti: Nuk është në rregull të ngacmohet Kosova

Lajme
Kërkohet reagimi i ndërkombëtarëve pas arrestimit të dy shqiptarëve në Serbi

Kërkohet reagimi i ndërkombëtarëve pas arrestimit të dy shqiptarëve në Serbi

Lugina
Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Grubi: E kam lexuar draftin e Ramës për Asociacionin, e përkrah plotësisht

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Grubi: E kam lexuar draftin e Ramës për Asociacionin, e përkrah plotësisht

Lajme
KFOR vendos parullë në Zveçan: Mbi 90 viktima në përkushtimin tonë për të ruajtur një mjedis të sigurt

KFOR vendos parullë në Zveçan: Mbi 90 viktima në përkushtimin tonë për të ruajtur një mjedis të sigurt

Lajme
Dalin rezultatet e testit të Gjuhës së Huaj, 24 për qind e maturantëve kanë marrë notën 10

Dalin rezultatet e testit të Gjuhës së Huaj, 24 për qind e maturantëve kanë marrë notën 10

Lajme
Kalo në kategori