Qyteti i Melburnit të Australisë, “zona e nxehtë” në valën e dytë të infeksioneve të coronavirusit, është në rrugën e duhur për t’u kthyer drejt normales deri në Krishtlindje, duke forcuar shpresat për ngjarje të mëdha sportive të verës për të vazhduar mes një ringjallje të përgjithshme ekonomike.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, shteti Juglindor i Victoria-s regjistroi një rritje njëshifrore të rasteve të reja për herë të parë në tre muaj të hënën, me heqjen e disa prej bllokimeve më të vështira për kryeqytetin e tij Melburn.

“Ky është një grup shumë, shumë domethënës i numrave. Ne jemi shumë përpara afatit”, citohet të ketë thënë kryeministri Daniel Andrews në një konferencë shtypi të përditshme, duke parashikuar një lëvizje në “COVID normal”, me shumicën e kufizimeve të zbutura.

Sidoqoftë, ai u bëri thirrje njerëzve që t’i përmbahen rregullave strikte të distancimit shoqëror, me gjithë ashpërsinë e një bllokimi tetë-javor për të kufizuar valën e dytë.

Victoria raportoi vetëm pesë raste të reja dhe tri vdekje në 24 orët e fundit, nga një numër ditor që arriti në 700 në fillim të gushtit.

Shteti më i populluar i Uellsit të Ri Jugor njoftoi të hënën ditën e tij të dytë radhazi pa një rast virusi në më shumë se tre muaj, siç bëri shteti verilindor i Queensland.

Numri i infeksioneve në Australi qëndron në pak më shumë se 27,000 me 875 vdekje, me Victoria që “kontribuoi” me rreth 75% të rasteve dhe gati 90% të të gjitha vdekjeve. /Telegrafi/