LAJMI I FUNDIT:

Refuzohet padia e SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit për kompensimin e orëve të humbura mësimore

Refuzohet padia e SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit për kompensimin e orëve të humbura mësimore
Reklama

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Çështje Administrative ka hedhur poshtë padinë e SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit, lidhur me vendimin e kësaj të fundit për kompensimin e orëve të humbura mësimore gjatë grevës që u mbajt në janar të këtij vendimi.

Në aktvendimin e Gjykatës të cilin e ka siguruar Telegrafi, thuhet “Refuzohet si e pabazuar kërkesa e paditëses Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), e Republikës së Kosovës në Prishtinë, me të cilën ka kërkuar nga gjykata shtyrjen e ekzekutimit të vendimit të të padituës, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), në Prishtinë, Nr.28/01B të datës 26.02.2019, deri në vendosjen e çështjes së padisë”.


SBASHK-u padit Ministrinë e Arsimit për vendimin e kompensimit të orëve të humbura
Lexo po ashtu SBASHK-u padit Ministrinë e Arsimit për vendimin e kompensimit të orëve të humbura

SBASHK-u kishte ushtruar padi ndaj MASHT-it më 4 mars, duke e cilësuar vendimin e ministrit Shyqiri Bytyqi, si vendim që nuk bazohet në ligj.

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, javë më parë mori vendim për kompensimin e orëve të humbura gjatë grevës së mësimdhënësve të organizuar nga SBASHK-u.

Sipas këtij vendimi, mësimi i humbur për shkak të ndërprerjes së përkohshme të mësimit në institucionet e arsimit parauniversitar publik, me rastin e grevës së mësimdhënësve do të zëvendësohen si në vijim: pesë ditë të zëvendësohen nga pushimi pranveror, prill 2019; pesë ditë të shtuna të zëvendësohen gjatë vitit shkollor 2018/2019 dhe pesë ditë të zgjatet përfundimi i vitit shkollor 2018/2019.

Mësimdhënësit ishin në grevë të përgjithshme që nga 14 janari deri me 2 shkurt. Ata kërkonin të ngritet 30%, koeficienti i mësimdhënësve për paga. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Vrasja e Liridonës nga bashkëshorti i saj, Karamuço: Ajo u vra sepse ka ditur një sekret shumë të madh

Drejtësi
“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

“Vrasja e Liridonës është e zbardhur”, ish-prokurori Muçi: Këto janë dy motivet kryesore

Drejtësi
Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Zbardhja e vrasjes së Liridonës, eksperti: Policia vendosi kamera të fshehta në afërsi të vendit të krimit

Lajme
Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Familja Ademaj kërkon t'u lejohet që nesër ta rivarrosin Liridonën

Lajme
Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Pacolli sqaron raportet e tij me Naim Murselin, të dyshuarin për porositjen e vrasjes së gruas së tij

Lajme
Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Çfarë diskutonte ish-prokurori Metush Biraj me Shkodran Pulajn për gjykimin për 130 kg marihuanë?

Drejtësi
Kalo në kategori