LAJMI I FUNDIT:

Redmi K60 Ultra, anëtari i ri i familjes K60

Redmi K60 Ultra, anëtari i ri i familjes K60

Në dhjetor të vitit të kaluar, Xiaomi prezantoi serinë Redmi K60, e cila përbëhej nga tre modele, Redmi K60, Redmi K60E dhe Redmi K60 Pro, dhe tani atyre u është bashkuar edhe një anëtar i katërt i familjes.

Bëhet fjalë për modelin Redmi K60 Ultra, i mundësuar nga procesori Dimensity 9200+ dhe me softuerin MIUI 14, dhe procesori ka 24 GB RAM LPDDR5X dhe 1 TB hapësirë ​​ruajtëse UFS 4.0, transmeton Telegrafi.


Ka një ekran 12-bit 6,67 inç me një rezolucion prej 2,712 x 1,220 pikselë me një ndriçim maksimal prej 2,600 nits dhe zbehje PWM prej 2,880 Hz dhe një shpejtësi rifreskimi prej 114 Hz me një shkallë kampionimi prej 480 Hz.

Xiaomi thotë se Redmi K60 Ultra vjen me një çip të pavarur X7, i cili u zhvillua në bashkëpunim me Pixelworks dhe ndihmon në arritjen e një frekuence të kuadrit origjinal prej 144 fps në 30 lojëra. Çipi X7 gjithashtu ndihmon me qartësinë e ekranit në lojëra.

Xiaomi nuk përmendi nëse bëhet fjalë për një panel LCD apo OLED, por duke pasur parasysh faktin se telefoni i mençur ka një sensor të gjurmëve të gishtave të integruar në ekran, me siguri është OLED. Ekrani ka mbulim me ngjyra DCI-P3 dhe mbështet përmbajtjen Dolby Vision dhe HDR10+.

Në pjesën e pasme ka tre kamera, ajo kryesore Sony IMX800 nga 54 MP me stabilizues optik të imazhit dhe mundësia e regjistrimit 8K HDR10+, ultra e gjerë nga 8 dhe makro nga 2 MP. Ka një kamerë 20 MP në pjesën e përparme për selfie dhe video thirrje.

Pajisja ka një bateri me kapacitet 5000 mAh, e cila karikohet plotësisht në 19 minuta dhe në paketim është përfshirë një karikues 120 W. Xiaomi përdori çipin e tij P1 për karikim të shpejtë dhe çipin G1 për menaxhimin e baterisë për Redmi K60 Ultra.

Klientët mund të zgjedhin midis ngjyrave të bardha, të zeza dhe gjelbra dhe pesë opsione memorie, përkatësisht 12/256 GB, 16/256 GB, 16/512 GB, 16 GB/1 TB dhe 24 GB/1 TB me një çmim prej 325, 350 , 375, 415 dhe 450 euro. /Telegrafi/