LAJMI I FUNDIT:

Recetë e shpejtë dhe e shijshme: Ëmbëlsirë pa gluten me fara lulëkuqeje të egër

Recetë e shpejtë dhe e shijshme: Ëmbëlsirë pa gluten me fara lulëkuqeje të egër

Një desert i shijshëm dhe i thjeshtë për të gjithë ata që nuk e tolerojnë glutenin

Reklama

Përbërësit:

– 6 vezë;
– 180 gr sheqer;
– 3 lugë arra;
– 280 g fara lulëkuqeje të egër
– 180 g gjalpë
– ekstrakt vanilje
– xhem kajsie ose dredhëzash

Përgatitja:

Ndani të verdhët dhe të bardhët e vezëve. Tundni të verdhët me sheqer. Pastaj shtoni gjalpë. Tundni dy-tre minuta.

Shtoni farat e lulëkuqes, kakao dhe ekstrakt vaniljeje.

Tundni të bardhët derisa të bëhen si dëborë e fortë. Përzieni tretjen.

Piqeni 25 – 30 minuta në 180 gradë Celsius.

Ftoheni 15 minuta, lyeni me xhem dredhëzash ose kajsie dhe hidhni sipër arra të grira.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.