LAJMI I FUNDIT:

Rama: Sulmi kibernetik iranian nuk e arriti qëllimin e tij, lufta vazhdon

Rama: Sulmi kibernetik iranian nuk e arriti qëllimin e tij, lufta vazhdon

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë një komunikimi me qytetarët në rrjetet sociale deklaroi se sulmi kibernetik iranian nuk e arriti qëllimin e tij.

Rama sqaroi se dëmet janë shumë më të lehta sesa shkalla e agresivitetit.

“Sulmi nuk e ka arritur qëllimin, dëmet janë shumë më të lehta sesa shkalla e agresivitetit. Praktikisht sistemet janë kthyer në punë. Kjo luftë vazhdon, ne jemi në kushtet kur duhemi të përballemi me sulme të mundshme dhe për të rritur në një nivel tjetër mbrojtjen tonë kibernetike”, u shpreh Rama.

Sulmi kibernetik mbi Shqipërinë fillojë në maj të vitit 2021 ku u godit faqja “admnistrata.al” e cila nuk kishte një mbrojtje të lartë për shkak se nuk ka shumë rëndësi. Së fundmi u sulmuan sistemet online dhe sistemi TIMS.

Reklama

Për këtë arsye Shqipëria ndërpreu edhe marrëdhëniet diplomatike me Iranin. /euronews/