LAJMI I FUNDIT:

Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO

Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO
Reklama

Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen në Britani të Madhe, Rt Hon Grant Shapps, ka folur për situatën në Kosovë, pas sulmit terrorist që ndodhi të dielën e 24 shtatorit.

Ai ka folur edhe për transferimin e komandës së Batalionit të Parë ë Regjimentit Mbretëror të Princeshës së Uellsit – një forcë rezervë për Forcën e NATO-s në Kosovë (KFOR).


Grant Shapps, në një postim në platformën “X”, bëri të ditur se dërgimi i trupave shtesë në Kosovë, ka ardhur pas një kërkese urgjente nga NATO.

“Pas një kërkese urgjente nga NATO, kam autorizuar aktivizimin e një batalioni të ushtarëve britanikë për të ruajtur paqen në Kosovë”, ka shkruar Grant Shapps.

Britania dërgon trupa shtesë në Kosovë - njofton ministria britanike e Mbrojtjes
Lexo po ashtu Britania dërgon trupa shtesë në Kosovë - njofton ministria britanike e Mbrojtjes

Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen më tej ka theksuar se ushtarët britanikë në ditët në vijim do të arrijnë në Kosovë.

“Në ditët në vijim, qindra ushtarë dhe gra do të vendosen për të garantuar sigurinë dhe lirinë e të gjithëve në Kosovë dhe unë. e dinë se do ta bëjnë Mbretërinë e Bashkuar krenare”, ka deklaruar Grant Shapps.

Regjimenti Mbretëror i Princeshës së Uellsit, i njohur gjithashtu si Tigrat, është një regjiment fleksibël dhe luftarak.

Si regjiment këmbësorie, është i trajnuar në luftime të afërta me zbritje ose luftime në këmbë (1 PWRR), këmbësoria e specializuar e trajnuar për të operuar në ekipe të vogla në të gjithë botën (2 PWRR) dhe jemi në ballë të Rezervës së Ushtrisë të pajisur me shumë pajisjet më të fundit (3 dhe 4 PWRR). /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Visar Ymeri i kërkon falje publike policit Amir Gërguri: Këtë duhet ta bëjë edhe ministrja Haxhiu

Lajme
Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Lajme
Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Lajme
​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

​Vrapoi 260 kilometra nga Prishtina në Tiranë, Zyberaj merr medalje nga Bashkia e Tiranës

Lajme
Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Çfarë thonë historianët, a e qëndisi Marigoja flamurin e Pavarësisë së Shqipërisë

Lajme
Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Analistët thonë se Kurti u largua nga ideja e bashkimit kombëtar pasi erdhi në pushtet

Lajme
Kalo në kategori