Policia në Pakistan ka hapur raste kundër qindra burrave të paidentifikuar pasi një grua e re u sulmua seksualisht dhe u sulmua fizikisht nga një turmë prej më shumë se 400 burrash në një park në Lahore ndërsa ajo bënte një video në TikTok.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, sulmi tronditës u kap në disa video, të cilat u bënë virale dhe treguan një turmë që “zbriste” mbi gruan ndërsa ajo ishte në parkun e Madh Iqbal të Lahore duke bërë një video për TikTok me miqtë e saj.

Në mes të ditës, burrat e morën gruan e re dhe e hodhën mes tyre, duke i shqyer rrobat e saj dhe duke e sulmuar atë.

Reklama

Gruaja raportoi një rast kundër 300 deri në 400 persona të paidentifikuar në policinë e Lahore, sipas raportit të rastit të parë nga The Guardian.

Reklama

“Turma më tërhoqi nga të gjitha anët në atë masë sa rrobat e mia u grisën. Më hodhën në ajër. Ata më sulmuan brutalisht”, citohet të ketë thënë gruaja në një deklaratë për policinë.

Ajo ka shtuar se turma gjithashtu i vodhi paratë, vathët dhe një telefon.

Pamjet shkaktuan një valë neverie dhe zemërimi në Pakistan.

Ministri i informacionit i vendit, Fawad Chaudhry, tha se po bëheshin arrestime dhe se disa autorë janë identifikuar përmes pamjeve të kamerave të sigurisë dhe rrëfimeve të dëshmitarëve okularë.

Reklama

Aktivistë, politikanë, të famshëm, Amnesty International dhe njerëz në të gjithë Pakistanin shprehën zemërimin e tyre mbi sulmin.

Kryetari i Partisë Popullore të Pakistanit, Bilawal Bhutto Zardari, tha se incidenti duhet të “turpërojë çdo pakistanez” dhe se ai “flet për një kalbje në shoqërinë tonë”.

Reklama

Pakistani është vendi i gjashtë më i rrezikshëm në botë për gratë, sipas Fondacionit Thomson të Reuters.

Ndërsa Organizata Lufta kundër Përdhunimit me bazë në Karaçi vlerësoi se më pak se 3% e rasteve të përdhunimit çojnë në dënime. /Telegrafi/