LAJMI I FUNDIT:

Qeveria e re e Izraelit do të vazhdojë me 1300 banesa të reja në Bregun Perëndimor

Qeveria e re e Izraelit do të vazhdojë me 1300 banesa të reja në Bregun Perëndimor

Qeveria e re e Izraelit ka sinjalizuar synimin e saj për të vazhduar zgjerimin e vendbanimeve izraelite në Bregun Perëndimor, duke publikuar tenderat për tregtimin e më shumë se 1300 banesave të dielën.

Reklama

Një zëdhënës i ministrit të Strehimit, Seew Elkin, njoftoi se rreth 729 banesa po ndërtoheshin në qytetin e banorëve Ariel dhe 346 në vendbanimin Beit El.

“Ne po zbatojmë atë që premtuam”, tha Elkin, shkruan dpa, përcjell Telegrafi.

Pas një periudhe të gjatë ndalimi, qeveria planifikoi të “vazhdojë dhe forcojë vendbanimin hebre të Judea dhe Samaria (Bregut Perëndimor)”.

Izraeli mori kontrollin e Bregut Perëndimor dhe Jerusalemit Lindor, mes territoreve të tjera, gjatë Luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967.

Rreth 600,000 izraelitë aktualisht banojnë në më shumë se 200 vendbanime atje.

Në vitin 2016, Këshilli i Sigurimit i OKB-së i përshkroi këto vendbanime si shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe i bëri thirrje Izraelit të ndërpresë të gjitha aktivitetet e vendbanimeve.

Ndryshe, pak ditë më parë, u raportua se qeveria ishte në prag të miratimit të planeve të ndërtimit për më shumë se 3000 banesa në vendbanimet izraelite si dhe 1300 banesa në fshatrat palestineze në Bregun Perëndimor.

Lidhur me këtë, OJQ-ja izraelite Peace Now tha se masa ishte “provë se kjo nuk është një qeveri ndryshimi”. Përkundrazi, shtoi organizata, qeveria vazhdon politikën e paraardhësit Benjamin Netanyahu të “aneksimit de fakto”. /Telegrafi/