LAJMI I FUNDIT:

Putini viziton Krimenë, këshilltari ukrainas thotë se çalonte kur ecte dhe e voziti vetë makinën

Putini viziton Krimenë, këshilltari ukrainas thotë se çalonte kur ecte dhe e voziti vetë makinën

Presidenti rus Vladimir Putin ka vizituar sot Krimenë në një formë për të shënuar nëntë vjetorin e uzurpimit të këtij gadishulli.

Reklama

Rusia mori nën kontroll Krimenë në vitin 2014, derisa në vitin 2022 nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, transmeton Telegrafi.

Ukraina thotë se do të luftojë për të dëbuar Rusinë nga Krimea dhe nga të gjitha territoret e tjera që Rusia ka pushtuar në luftën njëvjeçare.

Video të ndryshme tani janë publikuar të vizitës së Putinit në Krime.

Anton Gerashchenko, këshilltari Ministrisë së Brendshme të Ukrainës publikoi disa video të vizitës së presidentit derisa thotë se po çalonte kur po ecte i shoqëruar.

Në njërën prej videove Putini shihet gjithashtu derisa u nis drejt makinës për ta vozitur vetë, ndërkaq Gerashchenko shkroi se ai e kishte vozitur vetë automjetin gjatë vizitës në Krime. /Telegrafi/