LAJMI I FUNDIT:

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret ku thërret 130 mijë qytetarë për shërbimin ushtarak këtë vjeshtë.

Në Rusi, të gjithë burrat nga mosha 18 deri në 27 vjeç duhet të shërbejnë një vit në ushtri ose t’i nënshtrohen trajnimit ekuivalent gjatë arsimit të lartë, transmeton Telegrafi.


Putin, i cili nënshkroi një urdhër në muajin mars duke thirrur 147 mijë njerëz për fushatën e pranverës, tha këtë muaj se po përgatitej për një luftë të gjatë në Ukrainë.

Në korrik, parlamenti i Rusisë rriti moshën maksimale të rekrutimit në 30 nga 27, duke filluar nga 1 janari 2024.

Rusia kishte planifikuar të rriste ndjeshëm personelin e saj ushtarak, por ky qëllim është komplikuar nga numri i viktimave të pazbuluara në konfliktin ukrainas.

Ukraina mbetet e vendosur të zmbrapsë të gjithë ushtarët rusë nga territori i saj, me mbështetjen e Perëndimit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
Ukraina vret ish-deputetin 'tradhtar', Illya Kyva

Ukraina vret ish-deputetin 'tradhtar', Illya Kyva

Evropa
Kalo në kategori