LAJMI I FUNDIT:

Putin “ka pësuar një goditje vdekjeprurëse”, thotë gjenerali në pension i ushtrisë amerikane

Putin “ka pësuar një goditje vdekjeprurëse”, thotë gjenerali në pension i ushtrisë amerikane

Presidenti rus Vladimir Putin ka pësuar “një goditje vdekjeprurëse”, sipas një gjenerali amerikan në pension, pavarësisht marrëveshjes së dukshme që do të shohë shefin e Wagner, Yevgeny Prigozhin të largohet për në Bjellorusi.

“Ka dy beteja ekzistenciale që po zhvillohen në këtë luftë Rusi-Ukrainë”, ka thënë gjenerali amerikan në pension Peter Zwack, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse
Lexo po ashtu Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse

“Njëra është qëndrueshmëria e mbijetesës, ekzistenca e një shteti ukrainas. Tjetra është brenda Kremlinit dhe qëndrueshmëria e regjimit të Putinit”.

“Ajo që (Prigozhin) ka bërë është që ka përçarë rusët, i ka bërë ata të grinden publikisht… Kjo besoj se është një goditje vdekjeprurëse për Putinin dhe regjimin e tij”.

Luftë në Rusi, trupat e Wagnerit po i afrohen Moskës
Lexo po ashtu Luftë në Rusi, trupat e Wagnerit po i afrohen Moskës

Ai i quajti ngjarjet që u panë në rrugët e Rusisë gjatë 36 orëve të fundit “të jashtëzakonshme”, duke shtuar se ekziston një “narrativë që i tregon popullatës kryesore se ky pushtim i Ukrainës ishte i gabuar”.

Zwack tha: “Dhe unë mendoj se në këtë aspekt, informacioni është se gënjeshtrat e Putinit të Rusisë po demaskohen”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori