LAJMI I FUNDIT:

Publikohet videoja e 13-vjeçarit që hapi zjarr në Jerusalem, sulmuesi qëlloi babë e bir – likuidohet nga civilët

Publikohet videoja e 13-vjeçarit që hapi zjarr në Jerusalem, sulmuesi qëlloi babë e bir – likuidohet nga civilët

Dy persona janë lënduar në një sulm terrorist në zonën arkeologjike të qytetit të Davidit në Jerusalem, që po konsiderohet si sulmi i dytë në 24 orët e fundit në Jerusalem.

Reklama

Një djalë 13-vjeçar nga lindja e Jerusalemit hap zjarri në hyrje të lokalitetit arkeologjik, transmeton Telegrafi.

Në këtë sulm janë plagosur babë e bir, derisa sulmuesi adoleshent është qëlluar nga dy civilë, që kishin me vete armë dhe leje për bartjen dhe përdorimin e armëve.

Policia izraelite aktualisht është duke tentuar të identifikojë sulmuesin, kurse në këtë rajon kanë filluar bastisjet në tentim që të zbulohet nëse sulmuesi ishte ndihmuar nga dikush tjetër.

E në mesin e të lënduarve janë një 22-vjeçar dhe një tjetër 44-vjeç, që të dy në gjendje të rëndë.

Dyshja janë dërguar me urgjencë në qendrën medicinale Shaare Zedek, ka bërë të ditur zëdhënësi i Ministrisë izraelite të Mbrojtjes.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Hamasit, Hazem Kasem, ka përshëndetur sulmin duke thënë se: “veprimi heroik në Silvan është një konfirmim i vazhdimit të rezistencës, në të gjitha territoret e pushtuara si dhe kundërpërgjigje për krime e pushtuesve mbi popullin palestinez”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Evropa
Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Evropa
Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Evropa
Publikohet videoja e fluturimit të parë të formacionit të një fluturake turke pa pilot me aeroplanë tjerë luftarakë

Publikohet videoja e fluturimit të parë të formacionit të një fluturake turke pa pilot me aeroplanë tjerë luftarakë

Turqia
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Kalo në kategori