LAJMI I FUNDIT:

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 – Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 – Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Forcat ruse u stërviten për përdorimin e armëve bërthamore taktike në fazat e hershme të një konflikti me një fuqi të madhe botërore, sipas dokumenteve ushtarake ruse të zbuluara që përfshijnë skenarë për t’iu përgjigjur një pushtimi të mundshëm kinez.

Financial Times (FT) ka parë dokumente sekrete që përshkruajnë përdorimin e armëve taktike bërthamore. Analistët që kanë shqyrtuar dokumentet thonë se pragu është në të vërtetë më i ulët se sa Rusia e ka pranuar ndonjëherë publikisht.


Këto janë gjithsej 29 dosje sekrete ushtarake ruse të përpiluara mes viteve 2008 dhe 2014, të cilat diskutojnë parimet operacionale për përdorimin e armëve bërthamore. Kriteret për një reagim të mundshëm bërthamor ndryshojnë nga një inkursion armiqësor në territorin rus deri te shkaktarët më specifikë, si shkatërrimi i 20 për qind të nëndetëseve strategjike të raketave balistike të Rusisë.

“Kjo është hera e parë që kemi parë dokumente të tilla të publikuara në domenin publik. Ato tregojnë se pragu operacional për përdorimin e armëve bërthamore është mjaft i ulët nëse rezultati i dëshiruar nuk mund të arrihet me mjete konvencionale”, tha Alexander Gabuev, drejtor i Qendra Carnegie për Rusinë dhe Euroazinë.

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës
Lexo po ashtu Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Armët taktike bërthamore të Rusisë, të cilat mund të lëshohen me raketa nga toka, deti ose nga aeroplanët, janë projektuar për përdorim të kufizuar në fushën e betejës në Evropë dhe Azi, në krahasim me armët më të mëdha “strategjike” që synojnë të synojnë SHBA-në.

Kokat moderne taktike mund të lëshojnë shumë më shumë energji sesa armët e hedhura në Nagasaki dhe Hiroshima në vitin 1945. Edhe pse dosjet datojnë 10 vjet ose më shumë, analistët thonë se ato janë ende të rëndësishme për doktrinën aktuale ushtarake ruse.

Dokumentet iu treguan FT nga burime perëndimore. Planet e mbrojtjes ekspozojnë dyshimet e rrënjosura të thella për Kinën në mesin e elitës së sigurisë së Moskës, edhe pse presidenti rus, Vladimir Putin filloi të krijojë një aleancë me Pekinin, e cila qysh në vitin 2001 përfshinte një marrëveshje në të cilën të dyja vendet u zotuan të mos fillonin sulmet bërthamore.

Në vitet që pasuan, Rusia dhe Kina e kanë thelluar partneritetin e tyre, veçanërisht që kur Xi Jinping mori pushtetin në Pekin në vitin 2012. Lufta në Ukrainë çimentoi statusin e Rusisë si një partner i vogël në marrëdhëniet e tyre dhe Kina i ka ofruar Moskës ndihmë jetike ekonomike për përballjen e sanksioneve perëndimore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Kroacia
Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Amerika
Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Evropa

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Kalo në kategori