LAJMI I FUNDIT:

Publikohen audio inçizimet mes kontrollorëve dhe pilotit, para rënies së aeroplanit “Cesna”

Publikohen audio inçizimet mes kontrollorëve dhe pilotit, para rënies së aeroplanit “Cesna”

Mediumet bullgare kanë publikuar audio-inçizimet e dialogut që kanë pasur kontrollorët në Maqedoni dhe piloti që ka drejtuar aeroplanin “Cesna”, i cili dje u rrëzua tek “Maja e Selanikut”.

Reklama

Sipas inçizimeve, babai i familjes Georgi Boshnakov ka vendosur kontakt me kontrollorët pasi ka ndjerë turbulenca derisa ka drejtuar aeroplanin, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në një moment kontrollori e pyet Boshnakovin nëse ka vërejtur akoma turbulenca, e ai është përgjigjur se nuk ka, por ka pasur mjegulla të mëdha.

Policia dhe prokuroria bëjnë këqyrjen e vendit të ngjarjes në “Majën e Selanikut”
Lexo po ashtu Policia dhe prokuroria bëjnë këqyrjen e vendit të ngjarjes në “Majën e Selanikut”

Komunikimi së pari është bërë në gjuhën angleze, ndërsa më pas në atë maqedonase. Një nga kontrollorët e ka udhëzuar pilotin për në perëndim, ndërsa më pas ka humbur edhe komunikimi mes tyre.

Më pas dëgjohet dialogu mes kontrollorëve të fluturimit:

“Mund të shkojë mbi Majën e Selanikut, nuk ka mjegulla, sigurt është pastër me bazë prej mbi 300 metra mbi maje”.

“Po, por piloti tha se ka turbulenca dhe nuk është në radar”.

Bisedat që janë realizuar gjatë aksidentit mund t’i ndiqini në këtë vegëz, ndërsa biseda mes Boshnakovit dhe kontrollorëve fillon nga minuta 11:30./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Tri kërkesat e ndërkombëtarëve, analistët: Taktikat e Kurtit për tërheqje nga qëndrimet e tij në momentet e fundit nuk janë të suksesshme

Elfije Boletini
Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Taravari: Shtetasit e Kosovës do të paguajnë për shërbime shëndetësore në Maqedoni njëjtë si shtetasit e RMV-së

Shëndetësi
Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Tensionet në veri, Lajçak tregon se çfarë biseduan me Vuçiqin

Lajme
Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Escobar kërkon sërish themelimin e Asociacionit, thotë se palët duhet t'i kthehen normalizimit të marrëdhënieve

Lajme
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Situata në PD e paqartë, japin dorëheqjen nga kryesia deputetët Oriela Nebiaj dhe Flamur Hoxha

Lajme
Kalo në kategori