LAJMI I FUNDIT:

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Pse Orban po kërkon të ndryshohet statusi i Hungarisë në NATO

Kryeministri hungarez, Viktor Orbán deklaroi se do të kërkojë një përkufizim tjetër të anëtarësimit të vendit në NATO.

Si arsye ai u shpreh se nuk duan të marrin pjesë në aksionet e kësaj Aleance që do të zhvilloheshin jashtë territoreve të shteteve anëtare.


Udhëheqësi i Hungarisë tha se do të shpikte një term të ri për statusin e vendit që drejton në NATO, raporton politico.

Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës
Lexo po ashtu Hungaria vendos veto ndaj rezolutës së KiE - nuk mbështetet formula e paqes e Ukrainës

“Një anëtar që nuk merr pjesë, ky do të jetë përkufizimi. Ekziston një mundësi për t’u larguar, por atëherë i gjithë statusi do të ndryshojë”, tha Orban.

Ai vazhdoi duke thënë se “nuk ka asgjë të keqe të përfshihet NATO në luftëra” ku anëtarët e kësaj aleance nuk marrin pjesë.

Ai gjithashtu zbuloi se ekipi ligjor është duke punuar në opsionet ligjore në këtë çështje.

Ndryshe, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) u themelua në vitin 1949 dhe është një grup prej 32 vendeve nga Evropa dhe Amerika e Veriut që ekziston për të mbrojtur njerëzit dhe territorin e anëtarëve të saj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Azia
Kalo në kategori